Standardowe i niestandarwowe wymiary okien

Czym są okna standardowe i czy rzeczywiście są tańsze niż okna niestandardowe? Dlaczego warto rozważyć ich zastosowanie już na etapie projektowania domu lub jego przebudowy?

Co to są okna standardowe?

O oknach standardowych możemy mówić, gdy ich parametry, w tym wymiary, są  zgodne z normą branżową BN-85/7153-02. Została ona przyjęta przez producentów okien w odpowiedzi na potrzeby klientów, którzy poszukują produktów przystępnych cenowo. Podział na okna standardowe i niestandardowe jest teoretyczny i może różnić się u poszczególnych producentów, a niektórzy zupełnie od niego odchodzą. Standardowe okna balkonowe, tradycyjne i połaciowe mają wymiary zoptymalizowane pod względem produkcyjnym, klasyczny kwadratowy lub prostokątny kształt oraz z góry ustalony sposób otwierania i podział kwater. Dostępne są w kolorze białym bez dodatkowego wyposażenia.

 

  • Standardowe wymiary okien balkonowych mieszczą się w przedziałach: 
    szerokość: od 750 mm do 6000 mm i wysokość: od 240 mm do 2500 mm.

     
  • Dla okien tradycyjnych standardowe wymiary kreślono następująco: 
    szerokość: od 565 mm do 2065 mm i wysokość: od 535 mm do 2295 mm.

 

Czy standardowe okna balkonowe, połaciowe i tradycyjne są tańsze od nietypowych?

Stolarka okienna to duża inwestycja, szczególnie jeśli potrzebne są nam okna balkonowe, tradycyjne i połaciowe do całego domu. Jednym ze sposobów ograniczenia kosztów budowy lub remontu domu są standaryzowane wymiary okien balkonowych, połaciowych i tradycyjnych. Warto o tym pomyśleć już na etapie projektowania domu.

Niższa cena standardowych okien wynika z tego, że zoptymalizowany został proces ich produkcji. Dzięki temu nie wymaga on żadnych modyfikacji w trakcie, przez co przebiega szybciej. Powstaje także znacznie mniej odpadów, co również wpływa m.in. na ceny okien balkonowych, które są zazwyczaj najwyższe. Jeśli jednak zdecydowaliśmy się postawić na nowoczesny projekt domu z zastosowaniem dużych przeszkleń, lepszym rozwiązaniem może okazać się zamówienie okien niestandardowych, które będą nieco droższe, ale za to doskonale dopasowane do naszych potrzeb, dzięki czemu pozwolą nam uzyskać porządny efekt wizualny.

Zobacz nasz kalkulator cen okien.

Standardowe okna balkonowe, połaciowe i tradycyjne – jak wybrać odpowiednie?

Decydując się na okna w standardowych wymiarach, i tak należy wykonać pomiary otworów okiennych przed ich zamówieniem. Unikniemy w ten sposób sytuacji, gdy otwór będzie minimalnie różnił się od tego w projekcie domu i okno nie będzie do niego pasowało. Przed złożeniem zamówienia,  warto także przemyśleć swoje wybory pod kątem przyszłego użytkowania pomieszczeń. Wymiary okien balkonowych powinny być na tyle duże, aby zgodnie z założeniem optycznie powiększały przestrzeń i wpuszczały do wnętrza dostateczną ilość światła słonecznego.

Niekiedy trudno zachować standardowe  wymiary okien balkonowych, jeśli zależy nam na osiągnięciu zaplanowanego efektu. Wówczas lepszym rozwiązaniem będą okna niestandardowe, dopasowane do konkretnego otworu. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję o wyborze standardowej stolarki, należy zwrócić uwagę także na współczynnik przenikania ciepła wybranych okien oraz sposób ich otwierania. W standardowej ofercie nie możemy liczyć na dodatkowe wyposażenie, np. wyższą klasę antywłamaniowości czy lepszą izolacyjność akustyczną.