Jak poprawnie zmierzyć okno?

Prawidłowe pomiary otworów okiennych są jedną z najważniejszych kwestii, decydujących o zachowaniu funkcjonalności okien. Najlepiej zamawiając nowe okna skorzystać z pomocy fachowca. Warto jednak poznać zasady prawidłowego ich pomiaru choćby po to, aby wykorzystać kalkulator okien i wycenić swoje okna online.

Na co zwrócić uwagę wykonując samodzielne pomiary, aby zamówić nowe okna?

Najczęściej, kiedy zamawiamy nowe okna, wzywamy fachowca, aby dokonał niezbędnych pomiarów.

Samodzielne ich wykonanie nie jest bowiem łatwym zadaniem i wymaga pewnej wiedzy, aby uniknąć błędów. Warto jednak poznać ich zasady, aby móc wycenić okna online, co umożliwi nam kalkulator okien. Jeśli zamówimy zbyt duże lub zbyt małe okna możemy mieć poważny problem z ich poprawnym montażem. Pozostawienie zbyt małej ilości miejsca w wysokości okna może uniemożliwić wykonanie fugi łączącej. Za duża odległość wpływa natomiast niekorzystnie na jego szczelność. Może także spowodować problemy z odpowiednim zakotwiczeniem okna w ścianie.

 

To, jak duże powinny być dystanse pomiędzy bokami okna a ścianą budynku, zależy m.in. od rodzaju materiału, z jakiego dane okno będzie wykonane, jego rozmiaru, sposobu montażu, a nawet koloru profilu. Zdarza się, że po nagrzaniu, szczególnie ciemne okna, rozszerzają się. Wykonując samodzielne pomiary otworów na nowe okna, należy pamiętać również o tym, aby zmierzyć okno w kilku miejscach i porównać odległości poprzeczne i poziome.

 

Powinniśmy także sprawdzić, czy ościeżnica ma kąty proste. Najlepszym sposobem na sprawdzenie tego, jest zmierzenie i porównanie przekątnych otworu. Jeśli jest różnica w ich długości, oznacza to, że kąty proste nie zostały zachowane. W przypadku wymiany okien trzeba pamiętać także o tym, aby zmierzyć otwór od wewnątrz i od zewnątrz, aby sprawdzić położenie parapetów względem siebie i okna. Ceny interesujących nas okien poznamy dzięki temu bardzo szybko, wpisując wyniki pomiarów w kalkulator okien dostępny na stronie http://noweokna.pl/wycena  

 

Budowa i remont – różnice w wykonywaniu pomiarów otworów na nowe okna

Dokonując pomiaru otworów na nowe okna, należy wziąć pod uwagę również fakt, że nieco inaczej należy je wykonywać w nowo wybudowanych domach w stanie surowym, a inaczej w przypadku budynków, gdzie są stare okna. Warto zatem poświecić nieco czasu, aby właściwie zmierzyć otwory okienne w swoim domu i dokładnie poznać kwotę, jaka będzie nam potrzebna na przeprowadzenie całej inwestycji. Najprościej sprawa wygląda w przypadku budynku w stanie surowym. Mierzymy wówczas otwór i odejmujemy 3 cm z jego szerokości i ok. 5 cm z wysokości. Luz potrzeby jest u góry i po bokach na prawidłowe osadzenie okna i piankę montażową, a u dołu uwzględnia parapet.

Nieco trudniej jest wykonać pomiary otworów na nowe okna w przypadku ich wymiany. Kiedy chcemy wycenić pojedyncze okna, mierzymy otwór z zewnątrz i odejmujemy z jego wysokości ok. 1,5 cm i z szerokości ok. 2 cm. Dla pewności dobrze jest wykonać pomiar otworu także z zewnątrz. Wyniki powinny być takie same lub minimalnie większe, do 1,5 cm. Jeśli jest inaczej, to znaczy, że należy dokonać pomiarów tak, jak w przypadku okien skrzynkowych.  Mierzymy wówczas otwory z zewnątrz i dodajemy do wyników ok. 10 cm na szerokości i 5 cm na wysokości. Otwór mierzony w środku musi być odpowiednio większy od naszego okna.