Okna trzyszybowe – poznaj ich zalety i wady

Wahasz się pomiędzy wyborem okien dwuszybowych i trzyszybowych? Te dwa typy różnią się znacząco jeśli chodzi o zastosowanie i parametry. Podpowiadamy, jakie są najważniejsze zalety i wady obu rodzajów oraz jak podjąć właściwą decyzję przed zakupem.

Okna trzyszybowe – zalety

Zastanawiasz się pewnie, co dają okna trzyszybowe – jakie są największe korzyści tego rozwiązania. Przede wszystkim będzie to lepsza izolacja termiczna. Z tego względu okna trzyszybowe polecane są do pomieszczeń, gdzie utrzymanie ciepła ma szczególne znaczenie (np. sypialnia, pokój dzienny). Okna dwuszybowe wypadają pod tym względem znacznie gorzej niż ich unowocześniona wersja, sprawdzą się więc w miejscach użytkowych i nieogrzewanych (np. pomieszczeniach gospodarczych). Potrójne szyby w oknach są bardziej energooszczędną opcją, zatrzymują więcej ciepła i stanowią najnowocześniejszy obecnie rodzaj przeszklenia. Jeśli więc chodzi o okna trzyszybowe – zalety z pewnością przewyższają wady.

Okna trzyszybowe – wady

Omawiany typ okien nie wypada lepiej od swojego poprzednika pod względem dźwiękoszczelności. W przypadku izolacji akustycznej nie ma różnicy między oknami dwuszybowymi a trzyszybowymi (najważniejszym czynnikiem wpływającym na tłumienie hałasu jest tu grubość, a nie ilość szyb).

W przypadku okien trzyszybowych dochodzi czasem do dziwnego z pozoru zjawiska – kondensacji pary wodnej na szybie od strony zewnętrznej. Dlaczego okna trzyszybowe parują od zewnątrz? Gdy kończy się sezon grzewczy, a więc wiosną i latem, powietrze poza budynkiem może ogrzewać się szybciej niż to zamknięte w jego wnętrzu (które ma dobrą izolację cieplną). Wtedy temperatura okna jest niższa od ogrzanego słońcem powietrza, co powoduje parowanie widoczne na szybie. Wbrew pozorom to żadna wada okien trzyszybowych, wręcz przeciwnie – stanowi dowód na wysoką termoizolacyjność zastosowanego rozwiązania.

W jakich modelach znajdziesz potrójne szyby?

Większość modeli, jakie znajdziesz w ofercie firmy Nowe Okna, ma możliwość zastosowania pakietu trzyszybowego. Wśród nich są Iglo Energy, czyli najcieplejsze okna PVC idealne do mieszkań w budynkach wielorodzinnych. Dla miłośników nowoczesnych wnętrz doskonałym wyborem będzie Iglo Light – autorski profil ramy i skrzydła zapewnia większą ilość światła dziennego niż tradycyjne profile. Jeśli marzysz o oknach drewnianych, model Softline wykonany z sosny lub drewna egzotycznego także ma wersję z pakietem trzyszybowym. Zdecydowałeś już o zamontowaniu okien aluminiowych? Opcję potrójnej szyby znajdziesz w modelu Duoline – o profilu drewniano-aluminiowym, łączącym w sobie największe zalety obu materiałów, a także w oknach aluminiowych MB-70 i MB-70HI, które dzięki dopracowanej konstrukcji stanowią najlepsze rozwiązanie do wszelkiego rodzaju zabudów zewnętrznych.

Jak rozpoznać okna trzyszybowe?

Jeśli zastanawiasz się, jak rozpoznać okna trzyszybowe, podpowiadamy: oprócz charakterystycznej budowy będą się wyróżniały lepszymi parametrami i większą masą. Ich cena także będzie wyższa – jest to jednak inwestycja, która zwraca się w ciągu kilku sezonów grzewczych. Dlatego nasza rada brzmi: wypróbuj okna trzyszybowe! Wady są nieliczne, a zalety zdecydowanie zapewniają temu rodzajowi okien wysokie miejsce wśród nowoczesnych rozwiązań w budownictwie.