Okna dwu - czy trzyszybowe? Czym się charakteryzują?

Wybór okien jest inwestycją na długie lata, dlatego warto go dobrze przemyśleć i wybrać rozwiązanie najlepiej dopasowane do naszych potrzeb. Jedną z ważniejszych kwestii, jaką musimy rozważyć przed ich zamówieniem, jest to, czy wybrać okna trzyszybowe, czy z pakietem dwuszybowym. Odpowiedź na to pytanie, nie jest jednoznaczna, dlatego warto dokładnie przeanalizować wszystkie za i przeciw, aby mieć gwarancję opłacalności inwestycji.

Różnica w budowie i właściwościach – okna trzyszybowe i dwuszybowe

Jak sama nazwa wskazuje, okna trzyszybowe i dwuszybowe różnią się pakietem szybowym, który składa się z dwóch lub trzech tafli szkła. Oprócz właściwości energetycznych okna, ceny także będą inne w zależności od naszego wyboru. Poszczególne szyby mają standardowo grubość 4 mm i oddzielone są od siebie ramką dystansującą, utrzymującą je w odpowiedniej odległości. We wnętrzu komór pomiędzy szybami znajduje się argon, którego zadaniem jest zwiększenie izolacyjności całego pakietu.

 

Okna trzyszybowe są bardzo ciepłe. W zależności od szerokości komór, rodzaju zastosowanego szkła i jego powłok, mogą osiągnąć współczynnik przenikania ciepła na poziomie Ug = 0,5 W/(m2K), podczas gdy dla okien dwuszybowych osiąga on zwykle wartość Ug = 1 W/(m2K). Pakiety 3 szybowe i dwuszybowe różnią się także jasnością. Najwięcej światła słonecznego przepuszczają okna jednokomorowe. Każda dodatkowa szyba pochłania bowiem kilka procent światła z zewnątrz.

Przez okna dwuszybowe do wnętrz przeniknie z kolei więcej ciepła z zewnątrz, co będzie powodowało szybsze przegrzewanie się pomieszczeń latem. Niewielką różnicę możemy natomiast zaobserwować, jeśli chodzi o dźwiękoszczelność. Jeśli nie możemy się zdecydować czy wybrać pakiet dwuszybowy, czy okna 3 szybowe, cennik z pewnością pomoże nam dokonać wyboru, nie zawsze bowiem taka inwestycja jest opłacalna.

 

Kiedy inwestycja w okna trzyszybowe ma sens?

 

Po przeanalizowaniu powyższych danych łatwo zauważyć, że okna trzyszybowe zatrzymają wewnątrz naszego domu znacznie więcej ciepła. Nie zawsze jednak taka inwestycja ma sens. Niekiedy lepiej wybrać okna dwuszybowe. W nowych energooszczędnych domach okna trzyszybowe są już standardem. Kiedy jednak planujemy remont starego budynku, warto zastanowić się nad inwestycją w tego typu okna – ceny, które za nie zapłacimy, mogą bowiem zwrócić się dopiero po dłuższym czasie.

Może tak być w przypadku budynków o słabej termoizolacji, w których są mostki cieplne. Jeśli zatem cały budynek ma słabą izolację i nie planujemy jego remontu i docieplenia ścian, które poprawiłoby sytuację, lepiej zdecydować się na okna dwuszybowe. Poprawa energooszczędności będzie bowiem niewielka, jeśli zamontujemy okna 3 szybowe. Cennik w tym przypadku wskaże nam natomiast znacznie wyższą kwotę niż w przypadku okien dwuszybowych. Również w przypadku budynków gospodarczych, piwnic, garaży itp. okna z pakietem dwuszybowym zazwyczaj są wystarczające.