Jak zyskać więcej światła w mieszkaniu?

W naszym klimacie dobrze oświetlone wnętrze ma ogromne znaczenie – każdy złapany promień słońca nie tylko poprawia nam nastrój, gdy na zewnątrz jest szaro i ponuro, lecz także wpływa na nasze zdrowie i domowe rachunki (opóźnia moment, gdy musimy włączyć sztuczne światło). Na szczęście w nowoczesnym budownictwie coraz bardziej zyskują na popularności projekty uwzględniające duże przeszklone powierzchnie lub liczne okna tarasowe, dzięki którym możemy cieszyć się wypełnionym słońcem mieszkaniem. Jak zatem krok po kroku zaplanować wnętrze, w którym będziemy się cieszyć odpowiednim naturalnym doświetleniem?

Postaw na odpowiedni model okien – PVC Iglo Light

Ważną kwestią podczas projektowania budynku jest wybór odpowiednich okien, których profile w zależności od rodzaju i szerokości mogą zwiększać ilość światła wpadającego do środka pomieszczenia. Pod tym względem doskonale sprawdzą się okna PVC Iglo Light. Ich specjalnie zaprojektowane ramy sprawiają, że ten model jest najlepszym wyborem, gdy trzeba zastąpić stare okna drewniane. Iglo Light doskonale sprawdzi się wszędzie tam, gdzie standardowe profile mogą zabierać zbyt dużo dziennego światła – np. w przypadku mieszkań w kamienicach.

 

Jak to się dzieje, że PVC Iglo Light zapewniają większą ilość światła dziennego, niż „klasyczne” modele okien? Wszystko dzięki węższym profilom (złożenie ramy i skrzydła wynosi 108 mm, szerokość słupka ruchomego to zaledwie 112 mm) i większej powierzchni szklenia w porównaniu do standardowych systemów. Takie rozwiązanie może budzić jednak obawy – czy profil okienny o tak zmodyfikowanej konstrukcji nie traci na innych właściwościach? Spokojnie, nie musisz się martwić, że okna plastikowe wykonane na „odchudzonym” profilu ustępują swoim bardziej typowym wersjom pod względem ochrony przed czynnikami atmosferycznymi: mają świetne parametry w zakresie energooszczędności, wodoszczelności, odporności na wiatr i przepuszczalności powietrza. Ponadto ich elegancki design uzupełnia estetyczna klamka umieszczona centralnie na słupku ruchomym.

Między wschodem a zachodem

Odpowiedni profil okienny jest bardzo ważny, ale nie bez znaczenia jest także to, z której strony budynku zaplanujemy montaż okien. Jako mieszkańcom północnej półkuli najwięcej światła przez cały dzień da nam strona południowa. Oczywiście najlepiej, jeśli okna są ustawione z więcej niż jednej strony – dzięki takiemu rozwiązaniu wędrówka słońca mniej wpłynie na ilość doświetlenia. Jeśli masz taką możliwość, postaraj się przemyśleć, o jakich porach dnia chcesz mieć najwięcej światła w danym pomieszczeniu – np. jeśli marzysz o tym, by wstawać razem z pierwszymi promieniami, zaplanuj w sypialni okno od strony wschodniej, a jeśli pociąga Cię wizja obserwowania zachodu słońca podczas kolacji, umieść duże przeszklenia od strony zachodniej w pobliżu jadalni.

Zadbaj o odpowiedni wystrój wnętrza

Dokonałeś najlepszego wyboru i masz już zamontowane okna plastikowe, które zapewniają maksimum doświetlenia, przemyślałeś także kwestię ustawienia okien względem kierunków świata. Teraz zaplanuj odpowiednio przestrzeń: pamiętaj, żeby nie niweczyć całego efektu i nie blokować światła np. stawiając blisko okien wysokie meble lub zasłaniając szyby grubymi firankami.

W doświetleniu mieszkania mogą Ci pomóc także przeszklone drzwi oraz meble w jasnych kolorach, które optycznie rozjaśnią wnętrze.

Dzięki tym radom z pewnością stworzysz wymarzone mieszkanie zalane światłem słonecznym. Czy już wyobrażasz sobie, jak wiosenne promienie budzą Cię ze snu, a podczas kolacji obserwujesz spektakularne barwy zachodzącego słońca?