Ile kosztują okna na wymiar?

Firmy zajmujące się produkcją stolarki okiennej są obecnie w stanie wykonać okno o dowolnym kształcie i wymiarach. Możemy także wybierać różne warianty jego wyposażenia, kolor i materiał, z jakiego zostanie wykonane. Ile kosztują okna na wymiar i czy rzeczywiście są droższe od typowych?

Jakie okna standardowe wybrać?

O standardowych oknach możemy mówić wówczas, gdy ich wymiary są zgodne z ustaleniami producentów stolarki okiennej zawartymi w normie branżowej BN-85/7153-02. Największą zaletą okna typowego jest nieco niższy koszt jego zakupu niż okna na wymiar. Cennik każdego producenta okien szybko pozwoli nam to zweryfikować. Nad montażem okien typowych warto zastanowić się szczególnie w nowo budowanych budynkach. Mamy wówczas możliwość dostosowania otworów okiennych pod typowe wymiary, aby nieco zaoszczędzić. Niższa cena okien typowych wynika przede wszystkim z tego, że wymiary ich profili zostały zaplanowane tak, aby odpad był, jak najmniejszy. Jeśli chodzi o okna na wymiar, producent nie ma na to wpływu. Dłużej także trwa sam proces ich produkcji w porównaniu do okien typowych.

Co wpływa na cenę okien na wymiar?

Cena okien na wymiar zależy od wielu czynników. Decydując się na okna na indywidualne zamówienie,  możemy oszklić otwór o dowolnych wymiarach i w niemal dowolnym kształcie. Możemy także dowolnie konfigurować kolory okna oraz jego parametry i wyposażenie dodatkowe. W zależności od tego, czy wybierzemy pakiet dwu, czy trzyszybowy cena będzie inna. Na cenę ma wpływ także to, czy zdecydujemy się na okna drewniane, aluminiowe czy PVC, białe lub w okleinie. Nie bez znaczenia są również okucia. Najtańsze są okna stałe. Nieco więcej będziemy musieli zapłacić za rozwieralne i rozwieralno-uchylne okna na wymiar. Cennik wskaże nam także wyższą wartość, jeśli postanowimy wybrać okna z zabezpieczeniami antywłamaniowymi, czy podwyższonymi parametrami termicznymi i akustycznymi.

Jakie okna wybrać? Typowe czy na wymiar?

Jeśli planujemy budowę domu, warto już na etapie projektu rozważyć tę kwestię. Możemy wówczas zadbać o to, aby plan budowy domu zakładał okna i drzwi balkonowe o standardowych wymiarach. Nie mamy niestety takiej możliwości w przypadku, gdy wymieniamy stolarkę w starym budynku. Dopasowywanie otworów okiennych do typowych wymiarów może okazać się nieopłacalne. Wówczas najlepszym rozwiązaniem będą okna na wymiar. Warto także pamiętać o tym, że okna, które zamontujemy, będą nam służyć przez wiele lat, dlatego, powinniśmy wybrać takie, które będą nie tylko pięknie wyglądać, ale także będą wygodne w użytkowaniu.

Okna na wymiar jak zamówić

Aby zamówić okna na wymiar konieczne jest wykonanie pomiarów. Nawet jeśli dla celów wyceny online przeprowadzimy je samodzielne, składając zamówienie, najlepiej zdać się na profesjonalistę, który dobrze wie, jak prawidłowo mierzyć otwory okienne i jakie zmienne uwzględnić, aby okno mogło być później właściwie zamontowane w danym otworze i  prawidłowo w nim pracować. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na okna standardowe, czy okna na wymiar zawsze warto zamówić je z montażem.