Wymiana okien, jak się do niej dobrze przygotować?

Decyzje o wymianie okien podejmujemy zazwyczaj wówczas gdy te, które mamy nie są szczelne w związku z czym nasze rachunki za ogrzewanie zimą, są coraz wyższe. Wiele osób obawia się demontażu starych okien i wstawienia nowych. Czy rzeczywiście zakres prac jest duży i zajmuje tak wiele czasu?

Wybór i pomiary okien

Kiedy już postanowimy, że wymiana okien w naszym domu jest konieczna, najlepiej zacząć od zastanowienia się jakie parametry powinna spełniać nowa stolarka. Kiedy dobierzemy już model o termoizolacyjności i innych parametrach, o jakie nam chodzi, który będzie pasował do elewacji budynku i naszych wnętrz, pozostaje nam tylko złożyć zamówienie u producenta. W tym celu należy wykonać stosowne pomiary. Niezależnie od tego, czy zdecydowaliśmy się na okna plastikowe, okna drewniane czy okna aluminiowe możemy zrobić to samodzielnie, zawsze jednak lepiej zdać się w tej kwestii na fachowca. Będziemy mieć wówczas gwarancję, że unikniemy błędów, które mogą potem utrudnić montaż zamówionego okna.

Montaż okien, jak się do niego przygotować?

Warto podkreślić, że zawsze znacznie lepszym rozwiązaniem jest powierzenie zamontowania zamówionych okien profesjonalnej ekipie producenta, niż próbować osadzić je samodzielnie. Fachowcy dysponują odpowiednim sprzętem i wiedzą, dzięki czemu okno zostanie wstawione stabilnie i połączone z murem tak, aby zachowana została maksymalna szczelność. Nie ma przy tym znaczenia czy wybraliśmy okna plastikowe, okna drewniane, czy okna aluminiowe. Łączenie powinno być wykonane tak, aby ciepło przez nie, nie uciekało, a okno mogło pracować w ścianie, kiedy będzie kurczyło się lub rozszerzało podczas zmian temperatury.

Im lepiej przygotujemy się do montażu okien, tym mniej kłopotliwy będzie. Najlepiej zacząć od usunięcia wszystkich przedmiotów z parapetu, rolet i żaluzji. Trzeba zdjąć także firanki i zasłony. Dobrze jest również zwinąć dywan i przykryć meble folią malarską, aby uniknąć ich zakurzenia. Trzeba pamiętać też o zabezpieczeniu grzejników, które zazwyczaj znajdują się pod oknami. Wystarczy przykryć je folią lub kartonem, aby nie zostały przypadkiem zarysowane lub pobrudzone pianką montażową albo zaprawą.

Jak długo trwa montaż okien?

Wbrew pozorom, wymiana okna nie trwa wcale tak długo i nie wymaga generalnego remontu danego pomieszczenia, szczególnie jeśli wcześniej dobrze się do niej przygotowaliśmy. Wymiana jednego średniej wielkości okna trwa około 3 godzin. W przypadku dużych przeszkleń montaż okien może potrwać nieco dłużej. Ekipa najpierw usunie stare okno, przygotuje odpowiednio otwór, a następnie osadzi w nim nowe. Warto dowiedzieć się wcześniej, czy firma, u której zamówiliśmy okna, odbierze od nas stare okna, czy musimy samodzielnie znaleźć miejsce, gdzie zostaną przetworzone lub zutylizowane.

Jak widać, wymiana okien nie jest ani czasochłonna, ani zbyt problematyczna, jeśli powierzymy ją specjalistycznej ekipie producenta. Właściwe przygotowanie pomieszczenia do prac, także jest bardzo istotne. Dzięki temu montaż będzie o wiele mniej uciążliwy dla domowników.