Wiosenne porządki – zadbaj o stan okien w swoim domu

Wiosna to czas, kiedy większość z nas robi generalne porządki w domu i ogrodzie. Okna są jedną z najważniejszych rzeczy, o których należy podczas nich pamiętać. Dokładne ich umycie, przegląd i konserwacja to czynności, które trzeba wykonać po każdej zimie. 

 

Okna drewniane – jak o nie zadbać wiosną?

Okna drewniane pięknie wyglądają z zewnątrz i tworzą niepowtarzalny klimat we wnętrzach. Ich montaż wiąże się ze sporym wydatkiem, dlatego warto odpowiednio o nie dbać, aby jak najdłużej doskonale wyglądały, a także funkcjonowały bez zarzutu. W tym celu co najmniej 2 razy w roku, w okresie przejściowym między wiosną a latem oraz jesienią i zimą należy przeprowadzić ich staranny przegląd. Najlepiej zacząć od dokładnego umycia szyb i ram. Do tego celu należy użyć łagodne środki czyszczące jak np. płyn do naczyń lub tradycyjny płyn do szyb oraz miękką szmatkę lub ręczniki papierowe. Następnym krokiem powinno być sprawdzenie stanu lakieru. Jeśli stwierdzimy jego uszkodzenia, oznacza to, że pora na odnowienie powłok malarskich. Po sprawdzeniu i wyczyszczeniu ram należy zająć się okuciami. Konieczna jest ich regulacja i smarowanie. Nie powinniśmy zaniedbywać również uszczelek. Warto zaimpregnować je smarem technicznym, który spowolni ich starzenie, przez co okno dłużej pozostanie szczelne tak jak w momencie zamontowania. 

 

Okna plastikowe – jak właściwie je czyścić

Okna plastikowe wciąż cieszą się największą popularnością wśród inwestorów. Choć nie musimy odnawiać ich profili, tak jak w przypadku okien drewnianych, nie oznacza to, że nie trzeba w ogóle się nimi zajmować. Wiosna to doskonały moment, aby dokładnie je wyczyścić. Należy to jednak robić regularnie kilka razy w roku, dzięki temu nagromadzony brud nie będzie miał możliwości wniknąć w tworzywo zbyt głęboko, tworząc trwałe przebarwienia. Do czyszczenia okien plastikowych nie należy używać żadnych środków ściernych, ponieważ mogą uszkodzić gładką powierzchnię ich profili, co spowoduje głębsze wnikanie brudu w przyszłości i powstawanie przebarwień. Najlepiej sprawdzą się łagodne płyny do mycia i miękkie ścierki. Po umyciu profili należy zadbać o okucia. Powinniśmy zrobić ich dokładny przegląd, a następnie nasmarować. Nie można zapominać także o uszczelkach, które także powinny zostać dokładnie oczyszczone z nagromadzonego brudu, a następnie zaimpregnowane odpowiednim środkiem, czyli np. smarem silikonowym lub wazeliną techniczną. 

 

Jak właściwie czyścić okna aluminiowe?

Okna aluminiowe, tak jak i okna drewniane oraz okna plastikowe, należy regularnie czyścić. Dzięki temu nie tylko wyglądają estetycznie, ale także funkcjonują, jak należy i zachowują swoje parametry na długie lata. Bardzo ważne jest jednak to, aby do ich mycia nie używać żadnych środków ściernych ani żrących, które mogłyby uszkodzić powierzchnie ram. Najlepiej sprawdzą się woda z mydłem lub płynem do naczyń. W przypadku silniejszych zabrudzeń warto poszukać specjalnych środków do mycia okien aluminiowych. Wówczas będziemy mieć pewność, że nie uszkodzą one profili. Po dokładnym oczyszczeniu ram i szyb trzeba sprawdzić, czy wszystkie okucia właściwie działają i ewentualnie je wyregulować. Powinniśmy pamiętać także o tym, aby zadbać o uszczelki.