Okna plastikowe vs. okna aluminiowe – które wybrać?

Przy wyborze nowych okien jedną z najważniejszych kwestii do rozważenia jest materiał, z którego mają być wykonane. Jeśli zastanawiasz się między oknami plastikowymi i aluminiowymi, mamy dla Ciebie kilka przydatnych wskazówek, dzięki którym łatwiej będzie podjąć decyzję.

Okna plastikowe

Zacznijmy od najpopularniejszego rodzaju okien – PVC. Na jego korzyść przemawia przede wszystkim przystępna cena. Okna plastikowe zapewniają też lepszą izolację akustyczną niż okna aluminiowe, dzięki czemu znajdują zastosowanie przede wszystkim w budynkach wielorodzinnych. PVC jest także świetnym materiałem jeśli chodzi o izolację cieplną – jest natomiast bardziej wrażliwy na zmiany temperatury, nie nadaje się więc do projektów z dużymi przeszkleniami. Jeśli zależy Ci na tym, by ograniczyć utratę ciepła do minimum, wybierz modele zaprojektowane specjalnie z myślą o oszczędzaniu energii (jak np. okna Iglo Energy).

Podobają Ci się okna drewniane, ale konieczność ich regularnej konserwacji brzmi niezbyt zachęcająco? Podpowiadamy rozwiązanie: możesz połączyć wymarzony wygląd z funkcjonalnością, która cechuje okna plastikowe – wystarczy wybrać odpowiednie wykończenie profili (na przykład imitujące drewno). Taką możliwość dają m.in. okna PVC Iglo 5 – szeroki wybór oklein (ponad 40 rodzajów) umożliwia dowolną aranżację wnętrza.

Panuje przekonanie, że okna plastikowe nie nadają się do nowoczesnych budynków. To prawda, że gorzej sprawdzają się w przeszkleniach o dużej powierzchni charakterystycznych dla współczesnych trendów w budownictwie, jednak nie w każdym przypadku musisz z nich rezygnować. Na rynku można także znaleźć specjalne okna przeznaczone do tego typu zastosowań (np. Iglo HS) – dzięki specjalnemu systemowi prowadnic i welurowym uszczelkom gwarantują absolutną szczelność i dobrą izolację.

Okna PVC mogą także zastąpić stare drewniane okna w kamienicach, które wymagają wymiany – wystarczy wybrać modele o węższych profilach i większej powierzchni szklenia. Takie rozwiązanie sprawi, że zyskamy więcej światła, ale nie stracimy nic z praktycznych zalet, które cechują okna plastikowe.

Okna aluminiowe

Aluminium to z kolei materiał szczególnie lubiany przez architektów specjalizujących się w projektowaniu nowoczesnych budynków z przeszkleniami wielkogabarytowymi. Okna aluminiowe nie są tak wrażliwe na czynniki atmosferyczne, jak okna plastikowe, z powodzeniem więc mogą być włączane do różnych designerskich projektów. Dzięki dużej stabilności, lekkości i odporności na rdzę okna aluminiowe można z powodzeniem wykorzystywać także do wielkowymiarowych przeszkleń w pomieszczeniach usługowych. Znajdują zastosowanie zarówno w przeszkleniach wewnątrz budynku (mówimy wtedy o tzw. profilach zimnych) oraz jako okna zewnętrzne (o tzw. profilach ciepłych, zawierających przekładkę termoizolacyjną). Okna aluminiowe, podobnie jak okna plastikowe, są bardzo trwałe i nie wymagają specjalnych zabiegów konserwujących. Ich cena jest jednak trochę wyższa, a izolacyjność cieplna – mniejsza.

Rozwiązaniem łączącym zalety okien PVC i aluminiowych są np. okna aluminiowe MB-70HI, które dzięki specjalnie zaprojektowanemu systemowi uszczelek zapewniają izolację termiczną zbliżoną do okien PVC, równocześnie zachowując nowoczesny wygląd.

Wybór idealnego rodzaju okien wiąże się więc przede wszystkim z rodzajem budynku, powierzchnią przeszkleń, naszymi możliwościami finansowymi oraz parametrami. Warto uważnie rozważyć wszystkie te kwestie, by potem przez długie lata cieszyć się bezproblemowymi i wymarzonymi oknami!