Okna energooszczędne – na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Na poprawę bilansu energetycznego budynku wpływ ma nie tylko ocieplenie jego ścian, ale także jakość stolarki okiennej. Na co zatem zwrócić uwagę poszukując okien energooszczędnych?

 

Co dokładnie oznacza współczynnik przenikania ciepła Uw?

Współczynnik przenikania ciepła Uw informuje nas o tym, ile ciepła w ciągu jednej godziny przenika przez 1m2 okna, w sytuacji różnicy temperatur po obu jego stronach, czyli wnętrzem domu lub mieszkania a środowiskiem zewnętrznym. Wybierając okna, powinniśmy kierować się właśnie nim, ponieważ dotyczy całego okna. Niekiedy zdarza się, że producenci podają Ug, czyli wartość dla samej szyby, która przy połączeniu pakietu trzyszybowego z niskiej jakości profilami, może być niższa niż dla całego okna. Jeśli zatem naprawdę chcemy kupić okna energooszczędne, należy kierować się współczynnikiem przenikania ciepła dla całego okna, czyli Uw, który zależy nie tylko od pakietu szybowego, ale także jakości profili oraz jego wyposażenia. 

 

Od czego dokładnie zależy stopień termoizolacyjności okna?

Największe znaczenie dla termoizolacyjności okna mają szyby. Obecnie standardem stały się okna trzyszybowe. Ważne jednak jest to, aby wyposażone były w ciepłą ramkę a przestrzenie między taflami szkła wypełnione były gazem szlachetnym. Okna energooszczędne powinny mieć ramkę wykonaną z tworzywa sztucznego, a nie z metalu, ponieważ w znacznie mniejszym stopniu przewodzi ona ciepło i tym samym ogranicza jego straty. Na stopień termoizolacyjności okna mają wpływ także jego profile i wyposażenie. W przypadku okien plastikowych duże znaczenie ma klasa profili i liczba ich komór. W przypadku okien drewnianych i aluminiowych należy zwrócić uwagę na ich grubość.

 

Jaką wartość powinno mieć Uw energooszczędnego okna?

Za okna energooszczędne uznawane są najczęściej te, które spełniają normy unijne w tym zakresie. Obecnie w trosce o środowisko naturalne Unia Europejska określiła najwyższy dopuszczalny Uw dla okien, które mogą być zamontowane w budynkach ogrzewanych. Do końca 2020 roku Uw nie może być wyższe niż 1,1 dla okien pionowych i 1,3 dla okien dachowych. Od stycznia 2021 roku współczynnik przenikania ciepła nie będzie mógł natomiast przekroczyć wartości 0,9. W praktyce im niższą wartość osiąga współczynnik przenikania ciepła okien, tym lepiej. Zauważmy, że okna, które dziś spełniają unijne normy, niedługo nie będą mogły w ogóle być montowane. 

 

Na które okna warto zwrócić uwagę?

Godne polecenia okna plastikowe to z pewnością seria IGLO ENERGY. Produkt ten został stworzony z myślą o nowoczesnych, energooszczędnych budynkach. Mają 7-komorowe profile i ramy wykonane z materiału najwyższej jakości. Można w nich zamontować pakiet trzyszybowy lub jeszcze lepiej izolujący czteroszybowy. Klienci mogą także zdecydować się na wersję z ciepłą ramką. Ich współczynnik przenikania ciepła w zależności od wybranej wersji wynosi 0,6 Uw.

 

Okna drewniane, które zasługują na uwagę to Softline – 68Ich profile wykonane są z wysokiej jakości selekcjonowanego litego drewna, klejonego warstwowo. W zależności od wybranego pakietu szybowego i innych elementów wyposażenia współczynnik Uw może wynosić od 0,8 do nawet 0,3.