Okna balkonowe – na co zwrócić uwagę przed ich kupnem?

Duże okna balkonowe sprawiają, że przestrzeń salonu łączy się z ogrodem, dzięki czemu wnętrze jest doświetlone i wydaje się bardziej przestrzenne, niż jest. Zanim dokonamy ich zakupu, należy zwrócić uwagę nie tylko na ich rozmiar i ilość światła, które wpuszczą do środka, ale również wygodę i bezpieczeństwo ich użytkowania. Na co zatem warto się zdecydować, a co niekoniecznie się sprawdzi w naszym domu?

 

Duże wymiary okien balkonowych – jaki materiał wybrać? 

W zależności od tego, jak duże okna balkonowe planujemy, powinniśmy dokładnie przemyśleć wybór materiału, z jakiego będą wykonane ich profile. Maksymalne wymiary okien balkonowych zależą nie tylko od ciężaru szyb zespolonych, jakie będą w nich zamontowane, ale także od materiału, jakiego użyto do wykonania ich profili. Profile plastikowe nie są tak sztywne, jak drewniane, czy aluminiowe. Jeżeli zostaną odpowiednio wzmocnione, można z nich jednak wykonać okna o wysokości nawet 250 cm. Dzięki zastosowanym wzmocnieniom nawet okna w ciemnym kolorze wystawione na działanie promieni słonecznych od strony południowej nie powinny się odkształcić. Najmniejsze ograniczenia co do wielkości są w przypadku profili aluminiowych. W przypadku ich wyboru ceny okien balkonowych będą jednak z pewnością wyższe niż w przypadku drewnianych czy plastikowych. 

 

Duże okna balkonowe a bezpieczeństwo domowników

Jeśli wymiary okien balkonowych, które planujemy wstawić, są duże, szczególnie powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo ich użytkowników. Jedną z najważniejszych kwestii jest to, aby zastosować bezpieczne szyby, które będą bardziej odporne na stłuczenie, np. podczas przypadkowego trzaśnięcia drzwi na skutek przeciągu. Powinniśmy wybrać takie, które nawet w przypadku rozbicia nie pokaleczą domowników. Możemy zdecydować się na szyby z hartowanego szkła lub zabezpieczone specjalną folią, która sprawia, że rozbite szkło pozostaje w ramie. Duże okna balkonowe to także większa pokusa dla złodziei. Aby zabezpieczyć się przed włamaniem, warto zastosować klamki z wkładkami antyrozwierceniowymi, czy szyby antywłamaniowe. Kolejną ważną kwestią, która decyduje o tym, czy wybrane okna balkonowe będą bezpieczne w codziennym użytkowaniu, jest wysokość progu. Najlepiej poszukać takich rozwiązań, gdzie próg jest ukryty w podłodze lub jest możliwie jak najniższy. 

 

Duże okna balkonowe – najwygodniejszy sposób otwierania

Zanim dokonamy zamówienia, należy również rozważyć to, w jaki sposób okna balkonowe mają się otwierać, aby były najwygodniejsze w użytkowaniu. Do wyboru mamy tradycyjne drzwi rozwieralno- uchylne. To najbardziej klasyczne rozwiązanie. Najczęściej mają dwa skrzydła z ruchomym słupkiem. Najlepiej sprawdzą się przy niewielkich przejściach. Ich wadą jest to, że zajmują sporo miejsca wewnątrz pomieszczania, co może utrudniać jego aranżację. Jeżeli planujemy przeszklenie całej ściany i wymiary okien balkonowych będą duże, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą drzwi przesuwne. Osadzone są one na specjalnych prowadnicach, dzięki czemu nie tylko lekko się otwierają i zamykają mimo dużego rozmiaru, ale także nie zajmują miejsca wewnątrz salonu. W zależności od swoich potrzeb możemy jeszcze wybrać okna balkonowe uchylno-przesuwne, po których otwarciu skrzydło wyjeżdża z ramy, a następnie po prowadnicach wsuwa się za część stałą, lub podnoszono-przesuwne, po naciśnięciu klamki, zostają lekko uniesione, a następnie przesuwają się poziomo po prowadnicy. W zależności od tego, na jaki system otwierania się zdecydujemy, ceny okien balkonowych będą różne.