Od czego zależy cena okien?

Planując wymianę lub zakup stolarki okiennej zazwyczaj mamy ograniczony budżet, poszukujemy zatem dobrych jakościowo rozwiązań, za które nie będziemy musieli zapłacić zbyt dużo. Na co dokładnie zwrócić uwagę, porównując poszczególne rodzaje okien? Od czego tak naprawdę zależy cena okien?

Oto 5 podstawowych czynników:

1. Materiał i jakość profili

Wiele osób marzy o eleganckich i stylowych oknach drewnianych lub bardzo nowoczesnych oknach aluminiowych. Porównując jednak ich ceny z cenami okien PVC, zauważymy sporą różnicę. Ze względu na technologie produkcji, najwięcej zapłacimy za aluminiowe okno. Cena drewnianych będzie nieco niższa, w zależności od tego, na jaki rodzaj drewna ostatecznie się zdecydujemy: meranti, sosna, czy modrzew. Najtańszym rozwiązaniem bez wątpienia będą okna plastikowe. W ich przypadku cena okien jest bezpośrednio związana z klasą profili, z jakich zostały wykonane i okuć, które zastosowano.

2. Kolor okien

W przypadku okien aluminiowych możemy wybrać właściwie dowolny kolor z palety RAL. Mogą także być pokryte okleiną drewnopodobną. W zależności od planowanej aranżacji wnętrza domu i wyglądu jego elewacji możemy wybrać okna, które mają dwustronnie ten sam kolor lub dwa różne. Cena okien nie ulega przy tym zmianie. W przypadku okien drewnianych ich ostateczny wygląd zależy przede wszystkim od tego, czy zdecydujemy się na farbę kryjącą, czy transparentną. Wybór dostępnych kolorów jest spory. Zależnie od tego, czy zdecydujemy się na ten sam kolor na zewnątrz i wewnątrz okna, cena będzie inna. Kolor ma największy wpływ na ostateczną kwotę do zapłaty w przypadku okien plastikowych. Najtańszą opcją są białe profile. Jeżeli zdecydujemy się na kolor lub okleinę imitującą drewno, to musimy liczyć się z większym wydatkiem. Możemy ograniczyć koszty, decydując się na jednostronny kolor.

3. Sposób otwierania a cena okien

Zanim zamówimy dane okno, warto przemyśleć dokładnie to, w jaki sposób będziemy z niego korzystać w przyszłości. Jeśli montujemy kilku skrzydłowe okna, powinniśmy  zastanowić się, czy potrzebować  będziemy takiego z ruchomym słupkiem, czy  wystarczy, żeby tylko jedno skrzydło się otwierało, a drugie może być stałe. Cena okien zależy także od tego, czy wybierzemy okna rozwieralno-uchylne, czy tylko rozwieralne. Szczególnej rozwagi wymaga wybranie okien balkonowych. Zanim podejmiemy decyzję, należy przemyśleć przyszłą aranżację pomieszczenia, w którym się znajdą. Może się bowiem okazać, że mamy zbyt mało miejsca na rozwieralne okna, cena będzie wyższa, ale w takim przypadku lepszym rozwiązaniem będzie okno przesuwne.  

4. Pakiet szybowy – okna trzyszybowe, czy okna dwuszybowe

W zależność, od tego czy wybierzemy standardowy dwuszybowy pakiet szybowy, czy zdecydujemy się na cieplejsze i cichsze okna trzyszybowe, zapłacimy więcej lub mniej. Trzeba mieć na uwadze również to, że jeśli zdecydujemy się na szyby o podwyższonej izolacyjności akustycznej, antywłamaniowe, bezpieczne czy ozdobne, cena okien może być nawet o kilkanaście procent wyższa niezależnie od tego, z jakiego materiału wykonane będą ich profile.

5. Wyposażenie dodatkowe

Wpływ na ostateczną cenę okien ma także wybrane wyposażenie dodatkowe. Będziemy musieli dopłacić za takie udogodnienia jak np.: sterowanie stopnia uchyłu klamką, hamulec okienny, hamulec sterowany klamką, zatrzask balkonowy, czy okucia antywyważeniowe. Kwota do zapłaty będzie wyższa również, jeśli zdecydujemy się na różnego rodzaju nawiewniki poprawiające cyrkulację powietrza wewnątrz pomieszczenia, w którym zamontowano okno. Cena jednak idzie w parze z jakością i wygodą użytkowania, dlatego warto rozważyć większy wydatek w kwestii wyposażenia dodatkowego.