Montaż okien – najczęściej popełniane błędy

Stolarka okienna to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia domu. Większość inwestorów poświęca sporo czasu na to, aby wybrać okna o parametrach dopasowanych do potrzeb domu i jego mieszkańców. Nawet najlepsze okna nie spełnią jednak swojej funkcji, jeśli zostaną źle zamontowane. Jakie błędy podczas osadzania okien są najczęściej popełniane?

Jakie błędy popełniane są najczęściej podczas montażu okien?

Błędy, które skutkować będą problemami podczas montażu, możemy popełnić już w momencie, kiedy kupujemy okna na wymiar. Zamówienie zbyt małych lub zbyt dużych okien w stosunku do otworów w ścianach może spowodować ich nieszczelność, lub wypaczenie. Aby tego uniknąć, lepiej zrezygnować z samodzielnego dokonywania pomiarów i powierzyć to zadanie specjaliście z firmy, u której planujemy złożyć zamówienie.

Najczęściej popełnianym błędem już podczas montażu okien, jest niewłaściwe przygotowanie podłoża. Miejsce, gdzie osadzone zostanie okno, powinno być dobrze oczyszczone z resztek starej zaprawy, pyłu oraz fragmentów tynku itp. W przeciwnym razie pianka montażowa nie będzie trzymała się podłoża, przez co okno nie będzie szczelne na styku ramy i muru, co doprowadzi do strat ciepła w sezonie grzewczym.

Zdarza się niekiedy także, że pominięta zostaje listwa podparapetowa. Skutkiem takiego zaniedbania będzie przedostawanie się wilgoci do wnętrza mieszkania oraz przenikanie zimnego powietrza. Ważne jest także to, aby okno zostało umieszczone w ścianie z użyciem klocków podporowych, w przeciwnym razie pracującą pod wpływem temperatury rama okienna, może spowodować np. pękanie tynku lub ocieplenia, albo odkształcania okna. Do przymocowania ramy okna należy użyć specjalnych dybli, kotw, śrub lub wkrętów, w zależności od rodzaju materiały, z jakiego wykonane są ściany. Zastosowanie niewłaściwych mocowań, w zbyt małej ilości, może skutkować niestabilnością okna.

Kolejnym poważnym błędem, który zdarza się ekipom montażowym, nieposiadającym odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, jest nieprawidłowe uszczelnienie. Tylko staranne jego wykonanie gwarantuje ochronę przed zawilgoceniem. Coraz częściej stosowany jest montaż warstwowy. Izolacja ma wówczas aż trzy warstwy: wewnętrzną – wykonaną ze specjalnej taśmy uszczelniającej, środową – piankę i zewnętrzną – impregnowane taśmy warstwowe. Bardzo ważna jest precyzja, z jaką tego typu uszczelnienie zostało wykonane, tak samo, jak w przypadku, gdy izolacją jest jedynie pianka. Tylko użycie odpowiedniej jej ilości gwarantuje pożądany efekt. Jeśli będzie jej zbyt mało, ciepło będzie uciekało przez miejsca, w których jej brakuje. Zastosowanie zbyt dużej ilości pianki może natomiast spowodować wypaczenie okna.

Okna na wymiar – dlaczego lepiej zlecić ich montaż fachowcom?

Osoby, które planują zakup okien do nowo wybudowanego domu lub ich wymianę w całym mieszkaniu często decydują się na okna z montażem. Ci, którzy zdecydowali się na wymianę jednego bądź dwóch okien w swoim domu, często ulegają pokusie i próbują sami osadzić je w murze. Jeśli jednak popełniony zostanie błąd, może on spowodować całkowitą lub częściową utratę parametrów okna. Jak widać, nie warto zatem ryzykować. Doskonale zdajemy sobie z tego sprawę, dlatego w swojej ofercie mamy usługę montażu zamówionych u nas okien. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług.