Jak wybrać okna do domu? Podpowiadamy, co warto wiedzieć przed zakupem okien

Stolarka okienna to bardzo ważna inwestycja. Niezależnie od tego, czy wybieramy okna do nowego domu, czy planujemy ich wymianę w remontowanym mieszkaniu, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas wyboru. Jest wiele pytań, na które musimy sobie odpowiedzieć, zanim  złożymy zamówienie: Czy ceny okien plastikowych zawsze są najkorzystniejsze? A może cena okien drewnianych wcale nie jest tak wysoka, jak nam się wydaje? Zamówić okna z montażem, czy bez? Czy okna 3 szybowe, to dobra inwestycja? Poniżej znajdziesz wiele przydatnych informacji, które podpowiedzą Ci, na co zwrócić uwagę, porównując oferty różnych producentów.

 

Z jakiego materiału okna wybrać?

Do wyboru mamy okna drewniane, plastikowe i aluminiowe. W praktyce mamy jeszcze okna drewniano-aluminiowe i okna pvc w okleinie imitującej drewno. Rozważania dotyczące materiału, z jakiego powinny być wykonane nasze okna, zaczynamy najczęściej od ich estetyki i ceny. Obie te kwestie są bardzo ważne. Wygląd całej bryły domu w dużej mierze zależy bowiem od tego, czy do elewacji pasują okna. Wycena jest jednak często czynnikiem, który ma największy wpływ na decyzję o wyborze materiału, z jakiego będą nasze nowe okna. 

Najwięcej trzeba zainwestować, wybierając okna aluminiowe. Ich unikalną cechą jest jednak to, że są stabilne i sztywne, nawet w dużych rozmiarach. Jeśli zatem planujemy duże przeszklenia, decydując się na okna aluminiowe, nie będziemy mieć właściwie ograniczeń co do ich wielkości tak, jak w przypadku okien drewnianych, czy plastikowych. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy chcemy mieć bardzo duże okna balkonowe, jednak w pozostałej części domu wolelibyśmy naturalne drewno? Jeśli boimy się, że połączenie okien z dwóch różnych materiałów nie będzie pasowało do planowanej elewacji, możemy wybrać okna drewniano-aluminiowe, jak np. DUOLINE-68. Od wewnętrznej strony nasze nowe okna będą mieć profil wykonany z naturalnego drewna. Od zewnątrz natomiast, nakładkę aluminiową, która nie tylko sprawi, że okna będą wyglądać bardzo nowocześnie, ale także podniesie ich trwałość, zmniejszając częstotliwość wykonywania konserwacji. 

Wiele osób marzy o oknach z naturalnego drewna, ponieważ wprowadzają one do wnętrza domu atmosferę naturalnego ciepła. Cena okien drewnianych jest jednak wyższa niż ceny okien plastikowych, dlatego inwestorzy często decydują się na tańsze, ale równie estetyczne rozwiązanie, jakim są okna pvc w okleinie imitującej drewno, jak np. okno IGLO 5, dostępne w ponad 40 kolorach. Dodatkową zaletą, jaką mają nowe okna pvc, jest to, że nie wymagają konserwacji, a utrzymanie ich w czystości nie jest zbyt kłopotliwe. 

Jeśli ceny okien plastikowych nas skuszą i zdecydujemy się właśnie na nie, należy pamiętać, że w przeciwieństwie do okien drewnianych nie mają one jednolitej struktury. Wnętrze ich profili podzielone jest na komory. Im więcej ich jest, tym lepiej, ponieważ zwiększają one izolacyjność  termiczną profilu i tym samym nasze nowe okna będą zatrzymywały więcej ciepła. Ścianki komór mogą mieć różną grubość, o czym informuje nas klasa profilu. Klasa A ma najgrubsze i najbardziej stabilne profile, w klasie B, ścianki są nieco cieńsze, w klasie C w ogóle nie została określona minimalna grubość ścianek. Im niższa klasa, tym izolacyjność profilu niższa. Kiepskiej jakości profile mogą łatwiej ulec odkształceniom pod wpływem promieni słonecznych, nawet jeśli zamówiliśmy okna z montażem. Koniecznie należy zatem zwrócić uwagę na to, czy w parze z niską ceną okien nie idzie niska klasa ich profili. 

 

Rodzaje szyb – czy okna 3 szybowe to zawsze najlepszy wybór?

W dzisiejszych czasach okna z szybami z pojedynczej tafli szkła nie są już montowane. Obecnie stosuje się pakiety szybowe, zbudowane z dwóch, trzech, a nawet czterech tafli szkła rozdzielonych ramkami dystansującymi. Pomiędzy poszczególnymi szybami znajdują się komory, które najczęściej wypełnione są ciężkim gazem zwiększającym izolacyjność pakietu szybowego. Im bardziej złożony jest pakiet szybowy, tym okna będą miały wyższą izolacyjność cieplną. Obecnie, nasi klienci najchętniej wybierają okna 3 szybowe. Niezależnie od tego, czy zdecydowali się na nowe okna plastikowe, drewniane czy aluminiowe, stosunek podwyższonej izolacyjności cieplnej i akustycznej do ceny jest bowiem, w tym przypadku, najkorzystniejszy. Warto jednak zaznaczyć, że w takich pomieszczeniach jak garaże, czy piwnice nie zawsze warto inwestować w okna 3 szybowe. W zależności od sposobu użytkowania danego pomieszczenia, podstawowy pakiet szybowy może okazać się wystarczający.

Liczba szyb w pakiecie to nie jedyna kwestia do rozważenia, kiedy kupujemy nowe okna. Producent daje nam wybór także, jeśli chodzi o ich rodzaj. Możemy wybrać szyby o podwyższonej izolacyjności akustycznej, hartowane, bezpieczne, antywłamaniowe, ornamentowe czy przeciwsłoneczne. Jeżeli mieszkamy w miejscu, gdzie hałas jest szczególnie duży i uciążliwy najlepiej zdecydować się na szyby pokryte specjalną folią akustyczną, które będą lepiej tłumić hałas. Możemy także zdecydować się na szyby bezpieczne, pokryte warstwą specjalnej folii, podnoszącej odporność okna na przypadkowe stłuczenie np. podczas przeciągu czy trzaśnięcia drzwiami. Gdyby jednak mimo to, szyba została rozbita, folia zabezpiecza ją przed rozsypaniem i tym samym pokaleczeniem domowników. Szczególnie warto zastanowić się nad bezpiecznymi szybami, w przypadku dużych przeszkleń jak np. okna balkonowe. 

Szyby antywłamaniowe pokryte są tą samą folią, jednak jej warstw jest więcej. Dzięki temu są bardzo trudne do rozbicia nawet kilkukilogramowym młotem. Możemy także wybrać szkło hartowane, które jest 5-6-krotnie  bardziej odporne na rozbicie niż zwykłe. Jego zaletą jest także to, że kiedy już szyba zostanie stłuczona, rozpada się na wiele drobnych kawałków, które mają obły kształt. Dzięki temu ryzyko poważnego zranienia jest znacznie mniejsze. Do wyboru pozostały nam jeszcze szyby przeciwsłoneczne, pochłaniające część promieniowania słonecznego i zapobiegające w ten sposób przegrzewaniu się pomieszczeń, w których zostały zamontowane. Mogą także mieć specjalną powłokę odbijającą promienie słoneczne, dzięki czemu będą działać jak lustro, przez co nowe okna sprawią, że nikt nie będzie mógł zajrzeć do wnętrza naszego domu. Wszystkie wymienione rodzaje szyb dostępne są zarówno w oknach drewnianych, plastikowych, jak i aluminiowych. 

 

W jaki sposób mogą otwierać się nasze nowe okna?

Zanim zamówimy okna na wymiar, przemyślenia wymaga także kwestia okuć. Warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób okna będą użytkowane w przyszłości i wybrać takie, które najlepiej sprawdzą się w praktyce. Okna oferowane przez naszą firmę, w standardzie mają dwa zaczepy antywyważeniowe, blokadę błędnego położenia klamki oraz mikrowentylację w rozwórce. Ważny jest jednak także sposób ich otwierania. Do wyboru mamy okna rozwieralne, uchylne, rozwieralno-uchylne oraz nieotwierane. Okna rozwieralne są najczęściej stosowanym rozwiązaniem. Ich skrzydła otwierają się na boki, dzięki zawiasom umieszczonym na ramie. Okna uchylne otwierają się wzdłuż swojej osi poziomej. Ich zaletą jest możliwość wygodnego wietrzenia pomieszczeń. Okna rozwieralno-uchylne możemy natomiast otwierać na oba opisane wyżej sposoby. Ostatnim typem są okna nieotwieralne, stosowane w miejscach, w których nie potrzebujemy ich otwierać do wietrzenia ani do mycia, ponieważ mamy dobry dostęp z zewnątrz. Nie mają one okuć, więc są nieco tańsze.  

 

Współczynnik przenikania ciepła okna

Współczynnik przenikania ciepła, w dokumentacji technicznej oznaczany skrótem Uw, to jeden z najważniejszych parametrów, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając nowe okna. Przy czym Uoznacza stopień przenikalności cieplnej dla całego okna. Często wśród parametrów technicznych znajdziemy także Uf czy Ug. Są to oddzielne oznaczenia przenikalności cieplnej samego profilu i samej szyby. Zawsze jednak należy brać pod uwagę Uw, ponieważ sama szyba może mieć wysoką izolacyjność termiczną, ale jeśli profil jest słabej jakości, przez takie okna będzie uciekało nam sporo ciepła zimą. Zgodnie z przepisami polskiego prawa Uw nie może być niższy niż 1,1 W/(m²·K), a od roku 2021 niż 0,9 W/(m²·K). Jeżeli zależy nam zatem na tym, aby dzięki wymianie okien obniżyć rachunki za ogrzewanie, należy wybrać te o najniższym współczynniku przenikania ciepła. Dotychczas za najcieplejsze uchodziły okna plastikowe. Wiele osób obawia się, że okna aluminiowe będą przepuszczać dużo ciepła. Tymczasem mają one doskonałe parametry, jeśli chodzi o przenikalność ciepła, nawet w przypadku dużych przeszkleń, jak np. okno MB-70HI z przegrodą termiczną.

 

Zakres usług, na które można liczyć, zamawiając nowe okna

Przed zamówieniem warto przyjrzeć się warunkom umowy. Aby nie zostać zaskoczonym, należy przede wszystkim sprawdzić, czy nie będziemy musieli uiścić jakiejś dodatkowej opłaty. Nasza firma wykonuje wycenę i pomiary bezpłatnie, w przypadku innych ofert lepiej się co do tego upewnić, przed podpisaniem umowy. Pomiary można wykonać samodzielnie, jednak decydując się na okna na wymiar, nie warto ryzykować błędu, spowodowanego naszą niewiedzą, i zdać się na eksperta. Jeżeli zależy nam na tym, aby szybko poznać ceny produktów, które nas interesują, można samodzielnie wycenić okna online. Kolejną ważną kwestią jest transport i montaż. Nasza firma oferuje swoim klientom darmowy transport zamówionych okien. Kluczową kwestią jest jednak ich montaż. Zależą od niego nie tylko ceny okien plastikowych czy cena okien drewnianych, ale przede wszystkim to czy ich właściwości będą zgodne z tymi opisanymi w dokumentacji technicznej. Od prawidłowości osadzenia okna, w dużej mierze zależy bowiem jego izolacyjność cieplna i akustyczna. Zamawiając okna z montażem, możemy być pewni, że ekipa posiada odpowiednią wiedzę techniczną. Poza tym, w razie problemów, nie będziemy mieć kłopotu ze skorzystaniem z gwarancji producenta. 

Przed podpisaniem umowy, warto dowiedzieć się, czy i w jakiej wysokości zaliczkę będziemy zobowiązani wnieść oraz sprawdzić okres oczekiwania na zamówione okna i ich montaż. Pamiętajmy, że w sezonie letnim, z pewnością potrwa to dłużej, dlatego należy złożyć zamówienie ze stosownym wyprzedzeniem.