Jak wybrać dobre okna?

Stolarka okienna to bardzo ważna inwestycja. Od właściwego doboru okien zależy nie tylko wygląd naszego domu, ale także komfort mieszkania w nim. Czym zatem kierować się wybierając okna, kiedy na rynku dostępnych jest tak wiele produktów, różniących się nie tylko wyglądem, ale także parametrami akustycznymi i termoizolacyjnymi?

Kiedy warto postawić na okna drewniane?

Okna drewniane stają się coraz popularniejsze ze względu na swoją ponadczasową elegancję. Doskonale pasują zarówno do domów o charakterze typowych willi, jak i do tych o nieco bardziej nowoczesnych bryłach i elewacji. We wnętrzach tworzą przytulny klimat, wspaniale komponując się zarówno z klasycznymi aranżacjami, jak i bardziej surowym wystrojem inspirowanym stylem skandynawskim czy loftowym.

Wybierając okna drewniane, bardzo ważne jest, aby zwrócić uwagę na to, z jakiego drewna zostały wykonane. Najlepiej zdecydować się na sosnowe, z drewna egzotycznego lub modrzewiowego. Są one najbardziej odporne na odkształcenia pod wpływem wilgoci, czy uszkodzenia mechaniczne. Inwestorzy, którzy obawiają się konieczności częstego konserwowania okien drewnianych, powinni wybrać okna drewniano-aluminiowe. Są one znacznie bardziej odporne na działanie czynników atmosferycznych od zewnętrznej strony, dzięki czemu nie trzeba ich odnawiać. Warto podkreślić, że elegancki wygląd to nie jedyna zaleta okien drewnianych. Są cenione bowiem także za niski współczynnik przenikania ciepła i doskonałą izolację akustyczną.

Jak wybrać dobre okna plastikowe?

Okna PVC są najlepszym wyborem, jeśli zależy nam na połączeniu wysokich właściwości termoizolacyjnych i stosunkowo niskiej ceny. Zanim zdecydujemy się na konkretny produkt, należy przeanalizować jego parametry techniczne. Aby okna PVC zachowywały jak najwięcej ciepła wewnątrz domu, bardzo ważne są ich profile. Zwróćmy uwagę nie tylko na liczbę komór, ale również na ich klasę. Przenikalność ciepła w dużej mierze zależy także od pakietu szybowego, który wybierzemy. Do nowoczesnych energooszczędnych domów idealnie sprawdzi się np. okno IGLO ENERGY. Jego 7-komorowe profile klasy A mają doskonałe parametry izolacyjne, co w połączeniu z trzy lub czteroszybowym pakietem sprawia, że jest to jedno z najcieplejszych okien, jakie można znaleźć na polskim rynku.

Zaletą okien plastikowych jest duży wybór kolorów. Jest bowiem możliwość zamówienia ich w dwustronnym lub jednostronnym kolorze albo w drewnopodobnej okleinie. Dzięki temu możemy cieszyć się stylowymi oknami o doskonałych parametrach technicznych za rozsądną cenę.

Kiedy najlepiej sprawdzą się okna aluminiowe?

Okna aluminiowe charakteryzują się wysoką trwałością i stabilnością. Dzięki temu idealnie nadają się do dużych przeszkleń. Jeśli zatem zastanawiamy się jak wybrać dobre okna balkonowe, najlepiej zdecydować się na aluminium. Podobnie jak w przypadku okien narożnych i całych przeszklonych ścian. Tego typu rozwiązania są szczególnie popularne w nowoczesnym budownictwie. Duże okna balkonowe pozwalają bowiem uzyskać efekt przenikania się domu i ogrodu, wpuszczając przy tym dużo światła dziennego do wnętrz. Poza tym doskonale komponują się z nowoczesnymi elewacjami.