Jak uszczelnić okna

Według ekspertów nieszczelne okna mogą powodować nawet 30% straty ciepła. Oznacza to, że aby utrzymać pożądaną temperaturę wewnątrz mieszkania, potrzeba będzie więcej energii, za którą zapłacimy wyższy rachunek. Jak zatem skutecznie uszczelnić okna i zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Okna drewniane, okna plastikowe, okna aluminiowe – powody nieszczelności

Większości z nas wydaje się, że problem nieszczelności okien dotyczy jedynie posiadaczy naprawdę starych i zniszczonych okien drewnianych. Tymczasem straty ciepła mogą powodować także stosunkowo nowe okna. Dzieje się tak np. wówczas, gdy skrzydło jest zbyt słabo dociśnięte do ramy. Ten problem jest dość łatwo wyeliminować. W większości przypadków wystarczy bowiem wyregulować okucia, zwiększając ich docisk. Jeśli dzięki temu nie uzyskamy jednak poprawy, może to oznaczać, że pojawił się problem z uszczelkami. Wraz z upływem czasu, pod wpływem niskich temperatur mogą one popękać i stracić swoje właściwości.

Powodem nieszczelności okien mogą być także błędy popełnione podczas montażu. Niezależnie czy zdecydowaliśmy się na okna drewniane, okna plastikowe czy okna aluminiowe, niewłaściwy ich montaż powoduje utratę części ich parametrów. Najczęściej dzieje się tak, gdy w ścianie osadzono okno o niewłaściwym wymiarze. Zbyt duże, będzie miało za mało miejsca, kiedy materiał, z którego jest wykonane, zacznie się rozszerzać pod wpływem wysokiej temperatury. Może to spowodować jego wypaczenie, a w konsekwencji nieszczelność. Osadzenie za małego, w stosunku do otworu, okna będzie wymagało natomiast zastosowania zbyt dużej szczeliny, pomiędzy ramą a murem, która będzie powodowała straty ciepła. Bardzo ważna jest także jakość pracy ekipy montującej okna. Fachowcy powinni zadbać o odpowiednie przygotowanie otworu, a następnie dokładne jego obrobienie po osadzeniu okna. Powodem nieszczelności może być także słaba jakość. Decydując się na wymianę stolarki w swoim domu, warto zatem postawić na renomowanego producenta, aby mieć gwarancję, że wybrane okna poprawią jego bilans energetyczny.

W jaki sposób poprawić szczelność okien?

Próbę uszczelnienia, zarówno jeśli chodzi o okna drewniane, okna plastikowe, jak i okna aluminiowe, warto zacząć od ich wyregulowania. Najlepiej robić to dwa razy w sezonie – wiosną i jesienią. Jeśli chcemy sprawdzić, czy docisk skrzydła do ramy jest wystarczający, najlepiej włożyć pomiędzy te dwa elementy kartkę papieru i po zamknięciu okna spróbować ją wyciągnąć. Jeśli łatwo się wysunie, oznacza to, że okno jest nieszczelne.

Jeśli regulacja nie przyniesie efektów, możemy zastosować uszczelki. Jest to łatwa i niedroga metoda poprawy termoizolacji okien. W tym celu należy dokładnie oczyścić i odtłuścić ościeżnice, a następnie przykleić do nich uszczelki w odpowiednim rozmiarze. Bardzo ważne jest to, aby wybrać takie, które nie będą utrudniać otwierania i zamykania okna.

Sposobem na uszczelnienie styku okna z murem, który możemy wykonać samodzielnie, jest użycie pianki montażowej. Do uzupełnienia niewielkich ubytków, powodujących straty ciepła najlepiej użyć niskoprężnej pianki, która dokładnie wypełni wszystkie wolne przestrzenie. Po jej aplikacji i wyschnięciu należy usunąć jej nadmiar i zabezpieczyć innym materiałem, ponieważ pod wpływem czynników atmosferycznych straci ona swoje właściwości.