Jak umyć okna po remoncie?

Plamy z farby, kleju, gruntu, plamy po tynkowaniu – to wszystko może znaleźć się na naszych oknach, jeśli nie zabezpieczymy ich w odpowiedni sposób jeszcze przed remontem. Co jednak, jeśli nie użyliśmy folii malarskiej i musimy umyć okna po remoncie? Czym wyczyścić okna? Jak zrobić to skutecznie, ale bez szkody dla ramy okien? Poniżej przedstawiamy sposób na mycie okien krok po kroku.

 

Krok 1. Czyszczenie ram okiennych


Istnieje kilka domowych sposobów, które mogą pomóc pozbyć się zabrudzeń z ram okiennych. Zwykła biała gumka do ścierania może usunąć nadmiar kleju znajdujący się na ramie. Jeżeli to nie wystarczy, klej można spróbować podgrzać suszarką do włosów.

Okna drewniane ubrudzone farbą najlepiej wyczyścić za pomocą waty stalowej lub wełny stalowej. Należy zachować szczególną ostrożność, aby nie porysować przy tym szyb. Okna PVC najlepiej umyć zmywaczem z acetonem albo rozpuszczalnikiem. Te produkty idealnie pozbędą się farby z ramy plastikowej. Przy wyborze środków do mycia okien plastikowych warto zwrócić uwagę czy posiadają właściwości antystatyczne. Takie produkty ochronią okno przed nadmiernym przyciąganiem kurzu.

Okna aluminiowe myje się nieco inaczej niż okna PVC czy okna drewniane. W tym przypadku użycie rozpuszczalnika jest zabronione. Nie poleca się również używania przy oknach aluminiowych substancji ściernych czy wszelkiego rodzaju kwasów. Środki te mogą zniszczyć lakier i wpłynąć na strukturę ramy. Okna aluminiowe przy znacznym zabrudzeniu można umyć naftą lub specjalnymi produktami przeznaczonymi do aluminiowych profili. Poleca się również używanie środków przeznaczonych do karoserii samochodowych w celu odpowiedniej konserwacji.


Krok 2. Czyszczenie szyb


Często po remoncie na szybach pozostaje jedynie kurz i smugi. Usuwanie takich zabrudzeń najlepiej zacząć od przetarcia szyb miękką szmatką zamoczoną w ciepłej wodzie, dopiero po tym kroku sięgnąć po płyn do szyb. Inną alternatywą może być również soda, wystarczą jedynie dwie łyżeczki na litr ciepłej wody a podstawowe zanieczyszczenia, jak i te cięższe znikną.

Inną opcją jest także ocet, który z łatwością pozbędzie się tłuszczu i zagwarantuje niesamowity połysk. Mycie okien w słoneczne dni nie da upragnionych efektów, mogą pojawić się smugi. Po remontach na szybach oprócz kurzu często występują cięższe do usunięcia zabrudzenia, w takich przypadkach najlepiej sprawdzi się spirytus denaturowany bądź preparat do czyszczenia szyb kominowych, który pomoże pozbyć się śladów ze smoły.

Okna po tynkowaniu wystarczy umyć zwykłym cifem. Ważne jest, aby nie szorować szyby, a jedynie delikatnie przetrzeć szmatką nasączoną produktem.
 

Krok 3. Pielęgnacja okien po remoncie

Koniec remontu to czas zdjęcia folii malarskiej i innych zabezpieczeń, jednak po tym działaniu nie możemy zapomnieć o odpowiedniej konserwacji. Okna drewniane po kontakcie z tynkiem, warto zabezpieczyć odpowiednimi preparatami. Istotne jest systematyczne mycie okien, co najmniej raz na kwartał, natomiast raz do roku należy dokonać konserwacji uszczelek oraz nasmarować okucia. Powyższe wytyczne sprawią, iż okna pomyślnie przejdą próbę remontu, jak i próbę czasu.

Bardzo ważne jest, aby odpowiednio zabezpieczyć okna przed remontem, jeżeli jednak ten krok zawiedzie, trzeba odpowiednio dobrać środki i metody czyszczenia. Mycie okien nie należy do skomplikowanych czynności, garstka informacji wystarczy, aby z łatwością pozbyć się niechcianych zabrudzeń. Kilka kroków a nasze okna będą wyglądały i prezentowały się jak nowe.