Jak należy dbać o okna drewniane?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że o okna drewniane należy systematycznie dbać. Wystarczy poświęcić kilka chwil, aby były szczelne, dobrze się otwierały i zamykały oraz doskonale wyglądały przez długie lata. Przynajmniej raz w roku, należy przeprowadzić dokładny ich przegląd i odpowiednio zabezpieczyć je przed zimą. Od czego zacząć?

Jak prawidłowo myć okna drewniane

Kiedy montujemy nowe okna chcemy, aby jak najdłużej wyglądały i działały tak doskonale, jak na początku. Jest to możliwe pod warunkiem, że będziemy dokładnie i regularnie je myć. Okna powinny być czyste nie tylko ze względów estetycznych. Brud zalegający na ich powierzchni z czasem może uszkodzić powłokę profili. Stanie się ona wówczas porowata, przez co niemożliwe stanie się jej doczyszczenie i przywrócenie do pierwotnego stanu. Aby temu zapobiec, należy systematycznie czyścić wszystkie okna, używając do tego odpowiednich środków.

Najlepiej nie dopuszczać do powstania silnych zabrudzeń, wówczas bez trudu będziemy mogli umyć okna drewniane miękką szmatką i płynem do szyb lub rozcieńczonym w wodzie płynem do naczyń. Bardzo ważne jest bowiem to, aby do czyszczenia drewnianych profili nie używać twardych szczotek ani żadnych żrących czy ściernych środków, ponieważ mogą one uszkodzić lub odbarwić ich powierzchnię. Nawet jeśli okno będzie wyglądało dobrze bezpośrednio po czyszczeniu, może okazać się, że jego ramy stały się chropowate i w przyszłości brud wniknie głębiej, przez co trudniej będzie go usunąć.

Po dokładnym umyciu, okna drewniane najlepiej zakonserwować, nanosząc na nie specjalnie do tego przeznaczony preparat, zalecany przez producenta okien. Zabezpieczy on powierzchnię przed mikrouszkodzeniami, co sprawi, że rzadziej będziemy musieli odnawiać powłoki malarskie.

 

Okna drewniane – jak dbać o ich okucia?

Przygotowując okna do zimy, należy pamiętać także o ich okuciach. Najlepiej zacząć od dokładnego sprawdzenia, czy wszystkie działają bez zarzutu. Okna drewniane powinny ławo i płynnie otwierać się i zamykać. Jeśli zauważymy jakiekolwiek nieprawidłowości, powinniśmy wyregulować okucia zgodnie z instrukcją producenta.

Poza tym, jeśli jest taka potrzeba, należy oczyścić wszystkie ruchome elementy z nagromadzonego na nich brudu, a następnie nasmarować je specjalnie do tego przeznaczonym olejem. Użycie nieodpowiedniego środka może uszkodzić antykorozyjną powłokę metalowych elementów okna. Wyregulowanie i nasmarowanie okuć w zajmie nam kilka chwil, a dzięki temu nasze nowe okna będą nie tylko niezawodnie działać, ale także pozostaną szczelne.

Przegląd uszczelek

Uszczelki są elementem okien, który ma największy wpływ na ich energooszczędność. Warto zatem poświecić im kilka chwil, aby nasze okna drewniane zachowały swoje parametry termoizolacyjne. Podczas niskich temperatur uszczelki są szczególnie narażone na uszkodzenia. Bardzo ważne jest zatem odpowiednie przygotowanie ich do zimy. W tym celu wystarczy je wyczyścić, a następnie zabezpieczyć smarem silikonowym, wazeliną techniczną lub innym środkiem zalecanym przez producenta przed przymarzaniem do profili.