Jak dbać o okna w domu?

Wielu osobom może się  wydawać, że po wyborze i montażu okien przez ekipę producenta, mogą przestać zwracać na nie uwagę. Jeśli jednak chcemy, aby nasze okna tak samo doskonale wyglądały i funkcjonowały po kilku latach, jak po kilku dniach od ich wstawienia, musimy regularnie o nie dbać. Jak robić to prawidłowo?

Jak czyścić okna plastikowe i okna aluminiowe, a jak okna drewniane?

Niezależnie od tego, jaki rodzaj okien wybraliśmy, musimy pamiętać o tym, żeby w ciągu miesiąca od ich montażu usunąć z ich ram folię ochronną. W przeciwnym razie przywrze ona tak mocno, iż pozbycie się jej stanie się bardzo trudne. Może się okazać, że konieczne będzie jej skrobanie lub użycie silnego środka chemicznego, co może doprowadzić do uszkodzeń powierzchni profili. Należy także pamiętać o tym, aby od razu usuwać zabrudzenia z zaprawy tynkarskiej, kleju, farby czy innych środków wykorzystywanych podczas remontu, czy budowy domu. Będzie to nie tylko łatwiejsze, ale także zmniejszy szansę na powstanie trwałych przebarwień.

O czyszczeniu okien nie należy zapominać także po zakończeniu budowy czy remontu. Okna PVC najlepiej myć miękką ściereczką i delikatnymi środkami odtłuszczającymi, które usuną zabrudzenia, nie rysując przy tym powierzchni. Okna drewniane po dokładnym przetarciu warto dodatkowo zabezpieczyć specjalnie do tego przeznaczonym preparatem, który nanosi się na ramy miękką szmatką.  Jeśli chodzi o okna aluminiowe, to trzeba pamiętać, aby nie używać do ich czyszczenia substancji na bazie kwasów, środków piorących, rozpuszczalników oraz materiałów ściernych. Najlepiej czyścić je na bieżąco, miękką ścierką, namoczoną w wodzie z dodatkiem płynu do naczyń lub specjalnego środka przeznaczonego do okien aluminiowych.

Bez względu na to, z jakiego materiału wykonane są nasze okna, regularne usuwanie zabrudzeń z ich powierzchni jest bardzo ważne. Nagromadzone przez lata zanieczyszczenia, będą trudne do usunięcia. Poza tym zabrudzenia długo pozostające na powierzchni profili drewnianych, plastikowych czy aluminiowych, mogą spowodować ich trwałe przebarwienia.

Jak właściwie czyścić szyby?

Usuwanie z szyb normalnych zabrudzeń nie wymaga żadnych specjalnych zabiegów. Jeśli jednak musimy je oczyścić z brudu nagromadzonego podczas wykańczania domu lub jego remontu, użycie zwykłego płynu do szyb i papierowego ręcznika może okazać się niewystarczające. Najlepiej wówczas użyć łagodnego płynu myjącego rozcieńczonego w wodzie i miękkiej ścierki. Pozwoli nam to pozbyć się najsilniejszych zanieczyszczeń, a pozostałe będziemy mogli usunąć płynem do szyb. Nie należy przy tym stosować żadnych środków ściernych ani ostrych narzędzi, ponieważ mogą one porysować szyby.

Okna plastikowe, okna drewniane, okna aluminiowe – jak często konserwować ich okucia?

Dbanie o okna to nie tylko regularne czyszczenie ich szyb i profili, ale także okresowe przeglądy ich ruchomych części. Przynajmniej raz w roku powinniśmy dokładnie sprawdzić stan okuć. Jest to szczególnie ważne, jeśli chodzi o duże przeszklenia, takie jak okna balkonowe. Należy obejrzeć wszystkie metalowe elementy, dokładnie je oczyścić z nagromadzonego brudu, a następnie nasmarować specjalnie do tego przeznaczonym olejem lub smarem. Ochroni to okucia przed korozją oraz nadmiernym tarciem. Co najmniej raz w roku powinniśmy również je wyregulować. W tym celu trzeba sprawdzić, czy wszystkie skrzydła płynnie się otwierają, uchylają i zamykają. Jeśli widzimy, że nie przylegają dobrze do ościeżnicy lub się zacinają, konieczna jest ich regulacja. Tak samo postępujemy niezależnie od tego, czy mamy okna PVC, okna drewniano-aluminiowe, okna aluminiowe czy okna drewniane. Niewłaściwa praca okuć może spowodować ich uszkodzenie lub nieszczelność okna. Poza tym, jeśli o nie, nie zadbamy, ich mechanizmy ulegną szybszemu zużyciu, a antykorozyjne powłoki ochronne zostaną starte, co znacznie zmniejszy ich żywotność. W przypadku, gdy podczas przeglądu stwierdzimy uszkodzenie, któregoś z okuć jego wymianę najlepiej zlecić fachowcowi. Nieumiejętne jej przeprowadzenie może bowiem doprowadzić do powstania jeszcze większego problemu.

Okna plastikowe, okna drewniane, okna aluminiowe – jak dbać o ich uszczelki?

Zarówno inwestorzy, którzy zdecydowali się na okna drewniane, okna aluminiowe, czy okna aluminiowo-drewniane, jak i ci, którzy wybrali okna plastikowe chcą, by przez cały okres ich użytkowania były one tak samo szczelne, jak zaraz po zamontowaniu. Aby tak było, nie możemy zapomnieć o dbaniu o uszczelki, które wpływem wysokich temperatur latem i niskich zimą twardnieją, tracą sprężystość, a w konsekwencji pękają i zaczynają przepuszczać powietrze. Jedynym sposobem, aby temu zapobiec, jest ich regularna konserwacja. Proces ten jest pracochłonny, jednak warto poświecić mu czas i cieszyć się szczelnymi oknami przez długie lata. Zaczynamy od dokładnego wyczyszczenia wszystkich uszczelek. Najlepiej do tego celu użyć miękkiej ściereczki i wody z delikatnym środkiem myjącym lub zwykłego płynu do szyb. Ważne jest to, żeby dokładnie usunąć wszystkie zanieczyszczenia, również z najtrudniej dostępnych miejsc. Kiedy to zrobimy, trzeba nanieść na uszczelki specjalny preparat, dzięki któremu odzyskają one sprężystość i nie będą przywierały do ramy. Zabezpieczy je to przed uszkodzeniami podczas otwierania okna w mroźne i upalne dni. Środki do konserwacji uszczelek znajdziemy w sklepach z artykułami budowlanymi.

Jak zapobiegać uszkodzeniom mechanicznym?

Często do uszkodzenia okien dochodzi z powodu błędów w ich czyszczeniu i użytkowaniu. Różnego rodzaju przebarwienia na ramach powstają najczęściej z powodu zbyt rzadkiego ich mycia. Nagromadzony przez długi czas brud wnika w głąb materiału, z którego wykonano ramę i jest trudny lub niemożliwy do usunięcia. Wiąże się z tym kolejny, częsty rodzaj uszkodzeń profili. Są to różnego rodzaju zarysowania powstałe na skutek prób zbyt intensywnego ich mycia za pomocą mocnych detergentów, środków o właściwościach ściernych lub skrobania ostrymi narzędziami.

Zdarzają się także uszkodzenia okuć spowodowane obciążeniem otwartego skrzydła, dociśnięcia go do ściany, czy włożenia jakiegoś przedmiotu pomiędzy nie, a futrynę. Zawiasy mogą zostać uszkodzone także przy próbie zamknięcia lub otwarcia okna, gdy jego klamka znajduje się w niewłaściwej pozycji. Bardzo ważne jest także to, aby nie zostawiać otwartych okien w czasie silnego wiatru. Jeśli bowiem wytworzy się przeciąg, może nastąpić nie tylko uszkodzenie okuć, ale także pęknięcie lub rozbicie szyby. Jest to szczególnie ważne, jeśli chodzi o okna balkonowe. Ich skrzydła o dużej powierzchni, zamykające się pod wpływem silnego wiatru, mogą być do tego niebezpieczne dla małych dzieci i zwierząt domowych.

Bez względu na to, czy wybraliśmy okna aluminiowe, okna plastikowe, okna drewniane czy okna drewniano-aluminiowe, w każdym przypadku ich montaż z pewnością był sporą inwestycją. Warto zatem poświecić nieco czasu i wysiłku, by odpowiednio o nie zadbać, dzięki czemu będą sprawnie działały i nie utracą swoich właściwości przez długie lata. Jeśli nie mamy na to czasu, możemy powierzyć to zadanie profesjonalnej ekipie.