Jak chronić dom przed niską temperaturą?

Mroźna zima jest prawdziwym testem dla każdego domu. Wówczas możemy się przekonać, czy nasze okna i drzwi są dostatecznie szczelne, a dach i ściany nie wypuszczają niepotrzebnie ciepła z wnętrza mieszkania. Zanim na dobre zacznie się zima, warto odpowiednio się przygotować, aby zawczasu ograniczyć ewentualne straty ciepła. Jak to zrobić?

Przegląd okien

Niezależnie od tego, czy mamy okna drewniane, okna aluminiowe czy okna PVC, co najmniej raz w roku, najlepiej przed zimą, powinniśmy przeprowadzić dokładny ich przegląd. Jest to doskonała okazja do tego, aby starannie je wyczyścić i zabezpieczyć uszczelki przed przymarzaniem. Jeśli stwierdzimy przy tym ich uszkodzenia, najlepiej wymienić je na nowe, aby ciepło nie uciekało przez powstałe szczeliny. Powinniśmy  także wyregulować  okna, jeśli zajdzie taka potrzeba. Poluzowane zawiasy sprawią bowiem, że skrzydło okna nie będzie idealnie zgrywało się z jego ościeżnicą, a przez powstałe szpary będzie uciekało ciepło. Jeśli mamy okna starego typu, możemy uszczelnić je dodatkowo specjalnie do tego przeznaczonymi uszczelkami. Rozwiązanie to powoli jednak tylko trochę zwiększyć ich termoizolacyjność, dlatego najlepiej najszybciej, jak to możliwe wymienić je na nowe.

Ściany i dach

Dużo ciepła z naszych domów ucieka przez ściany i dach. Jeśli nie są one ocieplone, a do tego posiadają tzw.  mostki cieplne, musimy liczyć się ze sporymi stratami ciepła. Może się nawet okazać, że ściany przemarzają i wewnątrz tworzą się wykwity pleśni. Jedynym sposobem, który pozwoli zlikwidować takie problemy na stałe, jest ocieplenie ścian oraz dachu.

Ogrzewanie

Przed rozpoczęciem sezonu zimowego, powinniśmy zrobić dokładny przegląd naszej instalacji centralnego ogrzewania. Należy sprawdzić, czy grzejniki się nie zapowietrzyły oraz wyczyścić komin i piec, aby mieć pewność, że ciąg będzie prawidłowy. Dzięki temu, kiedy  temperatura na zewnątrz znacznie spadnie i będziemy musieli uruchomić ogrzewanie, nic nas nie zaskoczy.

Wentylacja

Jedną z najbardziej pożądanych cech okien jest maksymalna szczelność. Producenci oferują zarówno okna drewniane, jak i okna aluminiowe czy okna PVC, z coraz doskonalszymi uszczelkami, które ograniczają nie tylko straty ciepła, ale również przepływ powietrza. Ogromnie ważną kwestią w okresie grzewczym jest zatem odpowiednia wentylacja. W budownictwie starego typu świeże powietrze napływało do pomieszczeń przez nieszczelne okna. W obecnych czasach często okna są zbyt szczelne i proces wymiany powietrza zostaje zaburzony. Może to doprowadzić do nagromadzenia pary wodnej, a w konsekwencji rozwoju pleśni i grzybów.

Aby temu zapobiec, należy korzystać z systemu mikrowentylacji, w jaki producenci wyposażają niemal wszystkie okna. W tym celu trzeba ustawić klamkę w odpowiedniej pozycji, która nieco rozszczelni okno i pozwoli na wnikanie powietrza do środka. Obawy o nadmierną stratę ciepła są przy tym nieuzasadnione. Będą one niewielkie, a korzyści dla naszego samopoczucia ogromne. Należy także pamiętać o wietrzeniu pomieszczeń, aby odprowadzić nadmiar pary wodnej. Wystarczy otworzyć okna na kilka minut, aby wilgotność powietrza wewnątrz domu znacznie spadła.