Duże przeszklenia w domu – wady i zalety

Architekci coraz częściej stosują duże przeszklenia nie tylko w dużych budynkach o charakterze komercyjnym, ale także w domach jednorodzinnych. Nic dziwnego, ponieważ tego typu rozwiązania dają wiele korzyści, nie można jednak zapominać o tym, że mają również kilka wad. 

 

Zalety zastosowania dużych przeszkleń

 

1. Rozświetlenie wnętrza 

Duże przeszklenia pozwalają wpuścić do wnętrz więcej światła dziennego. Jest to szczególnie pożądany efekt w okresie jesienno-zimowym, gdy dni są krótkie i często pochmurne. Przez duże okna plastikowe będzie wówczas wpadało znacznie więcej promieni słonecznych, które korzystnie wpłyną na nasze samopoczucie. 

 

2. Efekt przestronności 

Duże okna plastikowe wychodzące na ogród lub taras sprawią, że nasz pokój dzienny stanie się znacznie bardziej przestronny. Przestrzenie te będą wzajemnie się przenikać, co pozwoli domownikom, również zimą  być bliżej przyrody. Plusem takiego rozwiązania latem jest to, że po otwarciu drzwi balkonowych mamy nieograniczony dostęp do tarasu, który staje się wówczas integralną częścią naszego salonu. 

 

3. Nowoczesny wygląd elewacji zewnętrznej

Duże przeszklenia sprawiają, że nie tylko wnętrze domu wygląda lepiej, ale zyskuje także jego elewacja. Dzięki ich zastosowaniu bryła budynku staje się lżejsza i ciekawsza. Okna PVC dostępne są w wielu kolorach, dzięki czemu bez trudu można wybrać takie, które będą pasować zarówno do nowoczesnej industrialnej elewacji, jak i do domu stylizowanego na wiejską chatę. 

 

Wady dużych przeszkleń

 

1. Nagrzewanie pomieszczeń latem 

Przez duże okna, szczególnie jeśli usytuowane są one od strony południowej, zimą do naszych wnętrz będzie wpadać znacznie więcej przyjemnych promieni słonecznych. Należy jednak pamiętać o tym, że latem, kiedy słone mocno świeci, przez duże okna będzie ono nadmiernie nagrzewało wnętrze domu. Aby temu zapobiec, wystarczy zamontować rolety zewnętrzne, które będziemy mogli zasłonić, kiedy słońce grzeje najmocniej. 

 

2. Wychładzanie zimą

Wiele osób obawia się strat ciepła przez duże okna balkonowe. Możemy znacznie zmniejszyć to ryzyko, wybierając okna plastikowe o niskim współczynniku przenikania ciepła. Należy przy tym zwrócić uwagę nie tylko na parametry pakietu szybowego, ale także profili. Przykładem okna idealnie nadającego się do wykonania dużych przeszkleń w budynkach mieszkalnych są okna IGLO HS o doskonałych parametrach termoizolacyjnych. Bardzo ważny jest także prawidłowy montaż. Dobrze wykonana izolacja pozwala całkowicie wyeliminować straty ciepła w miejscu styku okna z murem. 

 

3. Cena 

Wielu inwestorów marzących o dużych przeszkleniach obawia się ich ze względu na cenę. Kiedy chcemy otworzyć duże przestrzenie w budynkach komercyjnych, wówczas najczęściej okazuje się, że konieczne jest zastosowanie okien z profilami aluminiowymi, które rzeczywiście są dosyć drogie. W budownictwie mieszkaniowym z powodzeniem możemy jednak zastosować okna PVC. Są one znacznie tańszym rozwiązaniem, a pozwalają na przeszklenie niemal całych ścian. Dzięki możliwości zastosowania systemów przesuwnych do ich otwierania są bardzo łatwe w obsłudze i lekko się prowadzą mimo dużego ciężaru. Ich zaletą jest także bardzo nowoczesny wygląd. Producent oferuje wybór ponad 40 kolorów ich profili, co sprawia, że bez trudu możemy dopasować je do każdego stylu elewacji i wnętrza. Mogą zostać wykonane w modnych odcieniach drewna, jak i w zyskującym na popularności kolorze czarnym, czy w odcieniach szarości. Doskonałym przykładem dużego przeszklenia, gdzie zostały wykorzystane okna IGLO HS, jest jedna z naszych ostatnich realizacji, którą można zobaczyć tutaj.