Dlaczego nie warto zwlekać z wymianą starych okien

Wymiana okien wiąże się nie tylko ze sporymi wydatkami, ale także z koniecznością przygotowania do niej mieszkania, a potem posprzątania po remoncie, z tego powodu wiele osób zwleka z tą inwestycją. Dlaczego nie warto tego robić?
 

 1. Kiepska termoizolacja 

  Jeśli odczuwalne stało się, że latem pomieszczenia bardziej nagrzewają się niż kiedyś, a zimą rachunki za ogrzewanie wzrosły, oznacza to, że okna utraciły cześć swoich właściwości. Ich elementy, po latach użytkowania najprawdopodobniej rozszczelniły się i nie da się przywrócić ich pierwotnych parametrów regulacją. W takiej sytuacji najlepiej zdecydować się na wymianę. Montaż okien o niskim współczynniku przenikania ciepła pozwoli nam sporo zaoszczędzić na kosztach ogrzewania zimą i podniesie komfort mieszkania latem, gdy zapanują upały.

   
 2. Nie chronią przed hałasem

  Izolacja akustyczna jest szczególne ważna dla osób mieszkających w pobliżu rychliwych tras lub w centrum miast. Jeśli hałas dobiegający z zewnątrz jest dla nas uciążliwy, oznacza to, że pora na inwestycję w nowe okna. Poprawa będzie odczuwalna najprawdopodobniej już po zamontowaniu standardowych okien, które będą szczelne, dzięki czemu będą stanowiły skuteczniejszą barierę dla dźwięku, niż stara drewniana stolarka. Jeśli jednak ze względu na lokalizację szczególnie zależy nam na wyciszeniu, warto wybrać okna trzyszybowe lub takie o podwyższonych parametrach akustycznych.

   
 3. Mamy problemy z ich obsługą

  Okna powinny płynnie otwierać się i zamykać, a także, jeśli wyposażono je w taką funkcję, bezproblemowo uchylać. Jeśli nasze okna zacinają się, mamy problemy z tym, żeby je domknąć, czy uchylić, a regulacja okuć nie pomaga oznacza to, że wymiana okien będzie najlepszym rozwiązaniem. Znacznie wyższy komfort ich obsługi sprawi, że łatwej będzie nam nie tylko wietrzyć wnętrze domu czy mieszkania, ale także myć je i konserwować.

   
 4. Uszkodzenie

  Takie uszkodzenia jak odpryski lakieru czy drobne zarysowania ram, nie wymagają wymiany całego okna. Jeśli jednak profil lub szyba pękła, warto zastanowić się nad wstawieniem nowego okna. To także najlepsze rozwiązanie po próbie włamania, czy uszkodzeniu przez silny wiatr. W przypadku niewielkiego uszkodzenia szyby, możemy zdecydować się jedynie na wymianę pakietu szybowego, jednak kiedy okno ma już kilkanaście lat, warto w takim przypadku zastanowić się nad jego wymianą.

   
 5. Źle wyglądają 

  Na wymianę okien warto zdecydować się także, gdy planujemy większy remont lub zmianę elewacji domu. Stare użytkowane kilkadziesiąt lat okna stają się matowe, a niekiedy pojawiają się na nich także przebarwienia, przez co tracą swoją estetykę. Wymiana elewacji to zatem dobry moment, aby zamówić okna z montażem dopasowane do nowej elewacji.

   
 6. Bezpieczeństwo

  Wymiana okien to także najlepsze rozwiązanie, jeśli stare, nie dają nam pełnego bezpieczeństwa. Okna, których okucia nie funkcjonują już zbyt dobrze, nie będą prawie żadną przeszkodą dla włamywaczy. Poza tym będą znacznie mniej wytrzymałe na podmuchy silnego wiatru, czy uderzenie w szybę podczas wichury, czy zabaw dzieci.