Cena okien nie musi być wysoka

Wybór stolarki okiennej to spora inwestycja, której skutki będziemy odczuwać przez lata. Większość z nas poszukując okien do nowo wybudowanego lub remontowanego domu, dysponuje ograniczonym budżetem. Zależy nam zatem, aby okna, które kupimy, nie tylko pozwoliły zmniejszyć koszty ogrzewania, ale również dobrze działały i wyglądały przez długie lata. Jak zatem wybrać najlepsze nowe okna za rozsądną cenę?

Ile zapłacimy za wybrane okno? Cena a kolor i energooszczędność

Jeśli zależy nam na tym, aby kupić okna o dobrych parametrach i zapłacić za nie jak najniższą cenę, warto wybrać okna PVC. W porównaniu do drewnianych czy aluminiowych o zbliżonych parametrach termicznych i akustycznych zapłacimy znacznie mniej za plastikowe okno. Cena w dużej mierze zależy także od koloru, na jaki się zdecydujemy. Ci, którzy marzą o oknach drewnianych, ze względu na ich ponadczasową elegancję lub nowocześnie wyglądających oknach aluminiowych, mogą wybrać okna PVC w drewnopodobnej okleinie lub wybranym kolorze. Dzięki temu będą one wyglądać równie dobrze, a cena ich zakupu będzie znacznie niższa. Najtańszą opcją będą białe profile. Kiedy już zdecydujemy, jaki kolor okien będzie dla nas najbardziej odpowiedni, czas zastanowić się, na jakie parametry techniczne zwrócić uwagę.

Nowe okna mają przede wszystkim ograniczyć straty ciepła, dlatego najważniejszym parametrem, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę, jest ich współczynnik przenikania ciepła. Zależy on od rodzaju pakietu szybowego oraz klasy profili. Budując energooszczędny dom z pewnością, warto zainwestować w nieco droższe od standardowych okna trzyszybowe. Np. za okno PVC 150x150, cena będzie wówczas nieco wyższa, ale różnica, którą zapłacimy, szybko zwróci nam się w postaci mniejszych kosztów ogrzewania. Sam pakiet szybowy to jednak nie wszystko. Profile okna także powinny być wysokiej jakości. Najlepiej wybrać te klasy A, których ścianki są najgrubsze. Dzięki temu nie tylko zatrzymują one więcej ciepła niż profile klasy C, ale także będą bardziej odporne na uszkodzenia i odkształcenia pod wpływem wysokiej temperatury.

Inne parametry – na co zwrócić uwagę?

Wybierając okna do swojego domu, z pewnością nie warto oszczędzać na okuciach. Tylko te dobre jakościowo, znanych producentów zagwarantują nam, że okno będzie dobrze funkcjonowało przez długie lata, bez konieczności dokonywania napraw i regulacji. Jeśli mieszkamy w miejscu, gdzie hałas jest szczególnie uciążliwy, warto rozważyć zakup okien o podwyższonej izolacyjności akustycznej. Za okno PVC 150x150, cena będzie wówczas nieco wyższa, ale zmieni się komfort naszego codziennego życia. Warto zwrócić również uwagę na klasę antywłamaniową okna. Zgodnie z obowiązującymi normami istnieje 6 klas antywłamaniowych. Im wyższa klasa, tym więcej czasu potrzeba na sforsowanie okna. W budynkach mieszkalnych najczęściej stosowane są klasy 1-3.

Redukując koszty zakupu okien, nie powinniśmy oszczędzać na profesjonalnym montażu. Niewłaściwe osadzenie okna może spowodować utratę jego właściwości termicznych i akustycznych. Może także być przyczyną jego mechanicznego uszkodzenia, którego naprawy nie obejmie gwarancja producenta.

Wybierając okna do swojego domu, należy  pamiętać o tym, że nie zawsze najdroższy produkt oznacza najwyższą jakość i odwrotnie. Jeśli znajdziemy odpowiednie do naszych potrzeb okno, cena wcale nie musi być wysoka. Porównując oferty różnych producentów, za każdym razem należy przeanalizować parametry techniczne, aby uzyskać obiektywną informację,  jak wygląda stosunek jakości do ceny na konkretnym przykładzie.