Wymiana okien sposobem na mniejsze rachunki

 

Rachunki za prąd większe z miesiąca na miesiąc? Wymiana okien może rozwiązać ten problem na długie lata, gdyż jednorazowa inwestycja w nowoczesną stolarkę okienną zwiększa termoizolację domu, równocześnie obniżając rachunki - nie tylko w zimie. Świadome wybory i dostosowanie domu oraz mieszkania do nowych realiów budownictwa mogą uchronić przed zwiększającymi się rachunkami za prąd. 

 

Nowe okna, mniejsze rachunki! 

 

Z miesiąca na miesiąc rachunki za prąd rosną, a zaostrzające się przepisy dotyczące ogrzewania zmuszają właścicieli domów jednorodzinnych do stosowania piecyków gazowych lub energii elektrycznej, które również wiążą się z większymi wydatkami, zwłaszcza w okresie zimowym. Okazuje się, że łatwo można ten problem rozwiązać - tylko z pomocą nowych okien. Okna montowane około 20 lat temu mają trzykrotnie wyższy współczynnik przenikania ciepła niż obecnie montowana stolarka okienna, a dodatkowo przez parę dekad zdążyły zmienić się normy (od 2021 roku współczynnik przenikania ciepła dla okien (Uw) wynosi 0,9 W/m²·K) i wytyczne montażu. Stare okna mogą wypuszczać aż 25% ciepła z pomieszczeń, gdyż są niewystarczająco szczelne. Wiąże się to nie tylko z koniecznością ciągłego dogrzewania w zimie, lecz także ze zwiększoną pracą klimatyzatorów w lecie - a co za tym idzie, z większym zużyciem prądu i większymi rachunkami. 

 

Odpowiednie okna do każdego domu 

Chociaż przepisy określają wyraźnie, jaki współczynnik przenikania ciepła muszą wykazywać nowoczesne okna wstawiane w budynkach budowanych po 2021 roku, to od samego właściciela mieszkania lub domu zależy dobór ich rodzaju. Zarówno nowoczesne okna drewniane, jak i z PCV wykazują właściwości izolujące ciepło, dlatego decydować muszą inne czynniki - takie jak odporność na warunki atmosferyczne czy po prostu… estetyka. Materiał okuć nie jest aż tak istotny w kwestii zredukowania rachunków za ogrzewanie jak odpowiednie wyregulowanie okucia - wysoka szczelność okna nie tylko zapewnia izolację ciepła, lecz chroni dom przed wilgocią i wiatrem. Należy także regularnie sprawdzać uszczelki, zwłaszcza przed zimą. 

 

Nie tylko więcej ciepła - jak jeszcze można oszczędzić na wymianie okien? 

Nowoczesne okna pozwalają na regulowanie ilości wpuszczanego do wewnątrz powietrza - a tym samym umożliwiają prawidłową pracę wentylacji grawitacyjnej. Bez odpowiedniego przewiewu, kurz i wilgoć mogą osiadać w pomieszczeniach, powodując alergie, choroby dróg oddechowych u domowników, a także tworząc wykwity pleśni na ścianach i suficie. Wymiana okien na nowe pozwala uniknąć wszystkich tych problemów, a tym samym zniwelować koszty ewentualnych remontów i długotrwałej walki ze skutkami wilgoci, gdyż prawie wszystkie modele posiadają system mikrowentylacji. Oznacza to, że okno można nie tylko otworzyć i zamknąć, lecz także uchylić lub delikatnie rozszczelnić - ta ostatnia opcja pozwala na swobodny przepływ powietrza w pomieszczeniach, przy minimalnych stratach ciepła. Oszczędzamy tym samym nie tylko pieniądze na prądzie i gazie, lecz także czas i nerwy stracone na ewentualnych remontach!