Trend, który warto poznać – okna trzyszybowe

Wybór okien, o parametrach dopasowanych do naszych potrzeb, jest bardzo ważną decyzją, od której przez następne lata będzie zależała wysokość naszych rachunków za ogrzewanie. Wśród inwestorów coraz popularniejsze stają się okna trzyszybowe, które są nieco droższe niż standardowe dwuszybowe. Czy warto w nie zainwestować?

Nowe okna – od czego zależy to, ile ciepła będą zatrzymywać?

Niezależnie od tego, czy poszukujemy okien do nowo wybudowanego, czy remontowanego domu, zazwyczaj najbardziej zależy nam na tym, aby zapewniły nam jak najmniejsze straty grzewcze. O poziomie ich termoizolacji informuje nas współczynnik przenikania ciepła, oznaczany symbolem Uw. Im niższa jego wartość, tym lepiej. Od czego tak naprawdę zależy jego poziom?

Jednym z najważniejszych czynników decydujących o poziomie termoizolacyjności, jaką będą miały nasze nowe okna, jest wybrany pakiet szybowy. Znacznie więcej ciepła wewnątrz domu zatrzymają okna 3 szybowe. Cennik ich oferty wskaże nam jednak nieco wyższą cenę. Nie tylko dodatkowa szyba zmniejsza przenikalność termiczną pakietu szybowego, ale także gaz szlachetny wypełniający przestrzenie pomiędzy szybami. Duże znaczenie ma także ramka dystansująca tafle szkła. Coraz częściej stosuje się tzw. ciepłe ramki, wykonane z tworzywa sztucznego, które w przeciwieństwie do metalowych, nie tworzą mostków termicznych. Zanim zamówimy okna trzyszybowe, należy zwrócić uwagę także na jakość ich profili. Im wyższa ich klasa, tym więcej ciepła zatrzymują wewnątrz budynku. Pakiet trzyszybowy w połączeniu z kiepskimi profilami może nie ograniczyć strat ciepła tak, jak się spodziewaliśmy. Bardzo ważny jest również prawidłowy montaż.

Źle osadzone nowe okna tracą znaczną część swoich właściwości termoizolacyjnych.

Czym różnią się okna trzyszybowe od dwuszybowych?

Dodatkowa szyba oraz przestrzeń wypełniona gazem szlachetnym, znacząco ogranicza straty grzewcze w porównaniu ze standardowym pakietem dwuszybowym. Okna trzyszybowe różnią się także grubością profili i ciężarem. Ich profile muszą być odpowiednio szerokie, aby możliwe było zamontowanie w nich grubszego pakietu szybowego. Należy zwrócić uwagę również na to, że okno z dodatkową szybą wpuszcza do wnętrza nieco mniej światła słonecznego, pozwala jednak ograniczyć przegrzewanie pomieszczeń przez słońce latem.

Większość inwestorów zaczyna porównanie okien od ich cen. Pojedyncze okno z trzyszybowym pakietem nie będzie dużo droższe, kiedy jednak zamierzamy kupić stolarkę okienną do całego domu, różnica może być duża. To kiedy inwestycja nam się zwróci, zależy przede wszystkim od parametrów budynku. Kiedy zatem warto inwestować w okna trzyszybowe, a kiedy standardowe będą wystarczające?

Kiedy nie warto inwestować w okna trzyszybowe?

Jeśli budujemy dom pasywny, to koniecznie powinniśmy zainwestować w okna 3 szybowe. Cennik wskaże nam wówczas wyższą kwotę do zapłaty jednak inwestycja ta szybko nam się zwrócić w postaci zmniejszenia kosztów ogrzewania. Jeśli jednak planujemy zamontować nowe okna w budynku, gdzie duże straty ciepła mamy nie tylko przez okna, ale także podłogi, ściany i dach, może okazać się, że inwestycja w okna trzyszybowe długo nam się nie zwróci. Jeśli jednak w przyszłości chcemy wyremontować dom i go ocieplić, warto zastanowić się nad zakupem stolarki okiennej o niskim współczynniku przenikania ciepła już teraz. Po kilku latach może się bowiem okazać, że po termomodernizacji, okna są punktem, który powoduje największe starty ciepła.