Okna plastikowe - trend, który nie wychodzi z mody

Okna wykonane z PVC  pojawiły się na rynku kilkanaście lat temu. Do tej pory cieszą się niesłabnącą popularnością wśród inwestorów. Dlaczego są tak chętnie wybierane?

 

Poszukując okien do swojego domu czy mieszkania, szybko zauważymy, że na rynku dostępnych są setki produktów o różnej estetyce, a także parametrach izolacyjności cieplnej, akustycznej czy bezpieczeństwa antywłamaniowego. Bez trudu znajdziemy okna drewniane o ponadczasowej elegancji, solidne i trwałe okna aluminiowe, oraz okna plastikowe. Okna PVC wyróżniają się na rynku przede wszystkim przystępną ceną, co jest ich największym atutem i powodem, dla którego są tak chętnie wybierane przez inwestorów. Wystarczy przejrzeć oferty producentów, aby przekonać się, że są znacznie tańsze od drewnianych i aluminiowych, a mogą wyglądać równie dobrze. 

 

Okna plastikowe – wybór kolorów

 

W dzisiejszych czasach decydując się na okna plastikowe, nie jesteśmy skazani jedynie na te białe. Producenci pozwalają na wybór spośród wielu kolorów oklein, które imitują drewno, a nawet aluminium. Dzięki temu z łatwością znajdziemy takie, które wyglądają bardzo podobnie do drewnianych, a są od nich tańsze i pod pewnymi względami wygodniejsze w użytkowaniu. Wybierając okna z naturalnego drewna, musimy się bowiem liczyć z koniecznością odnawiania ich powłok malarskich co kilka lat. Można znaleźć także okna imitujące aluminium, które świetnie komponują się z nowoczesnymi elewacjami, a ich cena jest kilkukrotnie niższa. Ich zaletą jest także to, że wymagają jedynie regularnego mycia i okresowej regulacji okuć. Ponadto producenci oferują możliwość zamówienia ich w dwustronnym kolorze, co pozwala dopasować je zarówno do elewacji zewnętrznej, jak i do wystroju wnętrz. 

 

Okna plastikowe

 

Cena okien plastikowych – zdecydowany atut

 

Cena okna plastikowego zaskoczy nas także, jeśli porównamy jego parametry z podobnym oknem drewnianym czy aluminiowym. Decydując się na okna PVC, szybko przekonamy się, że zapłacimy znacznie mniej niż gdybyśmy chcieli kupić okno drewniane czy aluminiowe o tych samych parametrach. Niektórzy producenci kuszą niską ceną okien z drewna, która czasami jest porównywalna do oferty na okna plastikowe. Jeśli jednak bardziej szczegółowo przeanalizujemy ofertę, często okazuje się, że są to okna w standardowym wyposażeniu, których współczynnik Uw ma wyższą wartość niż w przypadku okna PVC za tę samą cenę. Trzeba wziąć pod uwagę także to, że decydując się na kiepskiej jakości okna drewniane, będą one z pewnością mniej trwałe niż dobrej jakości okna plastikowe, a ich cena może być podobna. 

 

Podsumowując, możemy śmiało stwierdzić, że najważniejszym powodem, dla którego okna plastikowe cieszą się niesłabnącą popularnością wśród inwestorów, jest korzystny stosunek jakości do ceny, jaki oferują. Nie bez znaczenia jest także ich komfort użytkowania. Wymagają bowiem od użytkownika jedynie regularnego czyszczenia oraz okresowego przeglądu uszczelek i okuć. Nie trzeba ich konserwować, myć specjalnymi środkami ani odnawiać co kilka lat. Osoby marzące o nowoczesnej elewacji z oknami aluminiowymi bez trudu znajdą w ofercie producentów okleinę, która będzie do niej pasować. Miłośnicy ponadczasowej elegancji drewna, mogą natomiast wybrać okna w okleinie drewnopodobnej, która doskonale będzie współgrać zarówno z wystrojem domu, jak i klasyczną elewacją, sporo przy tym zaoszczędzając.