Jaki kolor ram okiennych wybrać? Poznaj trendy!

Planujesz wymianę stolarki okiennej w całym mieszkaniu? Budujesz nowy dom i zastanawiasz się jakie okna wybrać? Parametry techniczne to nie jedyne na co należy zwrócić uwagę, zamawiając okna. Równie ważna jest ich estetyka. Jakie okna są obecnie na topie?

Przeglądając oferty producentów okien, najpierw zazwyczaj zawracamy uwagę na ich parametry techniczne i na tej podstawie próbujemy wybrać najkorzystniejszą ofertę. Cena zależy jednak nie tylko od klasy profili, pakietu szybowego, czy dodatkowego wyposażenia, ale przede wszystkim od materiału, z którego są wykonane oraz, jakie kolory okien wybraliśmy.

W ostatnich latach zarówno w aranżacji wnętrz, jak i projektach elewacji dominuje styl  minimalistyczny. Szczególnie modne są duże przeszklenia, w których tafle szkła nie są dzielone zbędnymi profilami, ani szprosami. W projektach zakładających otwarcie salonu, sypialni czy kuchni na ogród, zastosowanie znajdują najczęściej okna aluminiowe dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej jak np. DUOLINE. Są one sztywne i stosunkowo lekkie, co pozwala tworzyć z ich wykorzystaniem naprawdę duże otwarte przestrzenie. Okna drewniane natomiast stosowane są najczęściej w domach o bardziej klasycznym charakterze, nawiązujących stylem do dawnych posiadłości szlacheckich, choć nie tylko. Dobrze współgrają także z bardzo nowoczesnymi elewacjami, w które wkomponowane są elementy drewna.

Ze względu na przystępną cenę i doskonałe parametry techniczne, wciąż największą popularnością wśród klientów cieszą się okna PVC. Nie oznacza to jednak, że osoby, które się na nie decydują, skazane są wyłącznie na białe profile. Producenci oferują bowiem bardzo duży wybór kolorów ramy okna. Niekiedy trudno wybrać kolory okien, które będą pasowały zarówno do wystroju wnętrza domu, jak i projektu jego elewacji. Dobrym rozwiązaniem są wówczas profile w innym kolorze na zewnątrz a innym wewnątrz domu. Żeby wygląd domu był spójny i estetyczny trzeba zatem przemyśleć jego styl już na etapie wyboru okien. Jeśli planujemy nowoczesną minimalistyczną elewację i zastanawiamy się jakie kolory ram okiennych wybrać, żeby pasowały także do wnętrz, na które jeszcze nie mamy pomysłu, warto rozważyć np. IGLO 5, dostępne w szerokiej gamie barw. Bardzo modny w ostatnim czasie jest antracyt. Wiele osób decyduje się także na ramy okna w ciepłych odcieniach drewna, jak np. Winchester czy złoty dąb lub orzech, co w połączeniu z dodatkami z drewna w tym samym kolorze, zamontowanymi w elewacji sprawia, że bryła całego budynku wygląda lekko i elegancko.

Planując elewacje nie zawsze mamy już wizję aranżacji wnętrz. Jakie kolory ram okiennych zatem wybrać, aby pasowały do każdego wystroju? Wiele osób decyduje się na okna w kolorze klasycznej bieli po wewnętrznej stronie. Dzięki temu nie mają żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o urządzanie wnętrz. Białe okna wyglądają nowocześnie i pasują do każdego stylu. Dobrym wyborem mogą być także  okna w kolorze antracyt z zewnątrz, pasujące do nowoczesnej industrialnej elewacji i w odcieniach drewna wewnątrz. Wspaniale ocieplą one wnętrza i dodadzą im ponadczasowej elegancji.