Fakty i mity na temat okien

Decyzja o wyborze rodzaju stolarki okiennej powinna być starannie przemyślana, ponieważ będzie miała duży wpływ na komfort użytkowania domu, czy mieszkania w przyszłości. Najlepiej oprzeć ją więc tylko na sprawdzonych informacjach. Poniżej obalamy zatem wiele mitów zarówno na temat okien drewnianych i plastikowych, jak i aluminiowych.

Okna drewniane, okna aluminiowe i okna plastikowe mają różne parametry termoizolacyjne

Okna drewniane, okna aluminiowe i okna plastikowe mogą mieć takie same właściwości termoizolacyjne. Na to, jak skutecznie stolarka okienna będzie zatrzymywała ciepło wewnątrz naszego domu lub mieszkania, wpływa wiele czynników, są to m.in. grubość profili drewnianych i aluminiowych, ilości komór profili plastikowych, technologia ich produkcji oraz wybrany pakiet szybowy. W zależności od zastosowanych parametrów mogą tak samo skutecznie zapobiegać wychłodzeniu pomieszczeń mieszkalnych w sezonie grzewczym.

Białe okna plastikowe z czasem żółkną

Problem żółknięcia profili wykonanych z PVC występował wiele lat temu, kiedy plastik, z którego były wykonywane, był znacznie gorszej jakości, niż obecnie. W dzisiejszych czasach kupując okna renomowanego producenta, nie trzeba się obawiać, że ramy zaczną z czasem żółknąć. Wysoka jakość tworzyw sztucznych stosowanych do ich produkcji gwarantuje, że białe profile nie ulegną z biegiem czasu przebarwieniom.

Okna drewniane szybko niszczeją pod wpływem wilgoci

Wiele osób pamiętających drewniane okna starego typu obawia się, że także te, oferowane przez producentów dzisiaj, będą miały krótką trwałość. Dawne okna wykonywane z drewna często były nieszczelne, zniekształcały się pod wpływem wilgoci, a z czasem obchodziły z farby. Te oferowane obecnie w niczym ich nie przypominają. Produkowane są z wyselekcjonowanego drewna, które jest odpowiednio suszone i impregnowane, co sprawia, że jest bardzo odporne na zmiany temperatury i wilgoć. Dzięki temu okna drewniane mogą służyć użytkownikom nawet przez kilkadziesiąt lat, pozostając w dobrym stanie.

Profile okien plastikowych często się wypaczają

Okna drewniane i aluminiowe są znacznie sztywniejsze, niż okna z PVC dlatego, aby zabezpieczyć je przed wypaczaniem, wewnątrz ich profili umieszczane są stalowe wzmocnienia, które zapobiegają ich wyginaniu. Jeśli zatem zdecydujemy się na dobrej jakości okna plastikowe, renomowanego producenta, które następnie zostaną starannie zamontowane przez fachowców, nie musimy się obawiać o to, że z czasem zniekształcą się pod wpływem obciążenia, czy wysokiej temperatury.

Tylko okna drewniane są ekologiczne

Okna przyjazne środowisku to przede wszystkim takie, które gwarantują jak najlepszą termoizolację. Dzięki dobremu bilansowi energetycznemu budynku, w którym zostały zamontowane mamy m.in. mniejszy smog w sezonie grzewczym. Ważna jest także trwałość. Im dłużej pozostają w dobrym stanie, tym rzadziej konieczna jest ich wymiana i utylizacja starych. Okna drewniane co prawda najłatwiej poddać recyklingowi, ale obecnie ponownie przetwarzane są także profile wykonane z PVC. Nie do końca prawdziwym jest zatem stwierdzenie, że jedynie drewniana stolarka okienna jest przyjazna środowisku.

Okien plastikowych nie trzeba w żaden sposób pielęgnować

Okna plastikowe nie wymagają co prawda odnawiania powłok malarskich tak, jak okna drewniane, ale nie oznacza to, że po ich zamontowaniu można zupełnie o nich zapomnieć. Aby jak najdłużej dobrze wyglądały i funkcjonowały, należy regularnie je czyścić, a także regulować i smarować ich okucia. Dzięki temu unikniemy uszkodzeń ich powierzchni oraz problemów z zamykaniem i otwieraniem.

W pomieszczeniach, w których zamontowano okna PVC rozwija się pleśń

Okna plastikowe są bardzo szczelne - stąd jeśli zamontowane zostaną w pomieszczeniach, które nie mają odpowiedniej wentylacji i nie będą rozszczelniane, będą zatrzymywać wilgotne powietrze wewnątrz domu lub mieszkania. Z czasem nadmiar wilgoci może spowodować rozwój pleśni. Powodem jej powstawania nie są jednak okna same w sobie, a brak odpowiedniej wentylacji. Aby temu zapobiec, należy regularnie wietrzyć mieszkanie, dzięki czemu wilgotne powietrze zostanie odprowadzone na zewnątrz, a na jego miejsce będzie mogło napłynąć świeże.

Okna drewniane zwiększają niebezpieczeństwo pożaru

Warto wiedzieć, że w razie pożaru, wbrew pozorom profile okien drewnianych palą się wolniej, niż tych wykonanych z PVC. Dzieje się tak, ponieważ nie są one wykonane z litego drewna, dzięki czemu spalają się w bardziej kontrolowany sposób i dłużej zachowują stabilność. Producenci stosują dodatkowo ogniotrwałe impregnaty, które zmniejszają palność ram. Okna drewniane są bezpieczniejsze w razie pożaru także dlatego, że dłużej stawiają opór ogniowi, blokując dostęp powietrza z zewnątrz budynku, które po pęknięciu szyb błyskawicznie podsyca pożar. Zaletą okien drewnianych jest także to, że dym powstający w trakcie ich palenia jest mniej toksyczny niż w przypadku okien plastikowych.

Okna drewniane zniekształcają się pod wpływem czynników atmosferycznych

Przed zakupem okien drewnianych wiele osób powstrzymuje obawa o zniekształcenie się ich profili pod wpływem czynników atmosferycznych. Wynika to z obserwacji naturalnych właściwości litego drewna, które pod wpływem wilgoci może pęcznieć, a wystawione na działanie promieni słonecznych wysycha i pęka. Ramy okien drewnianych wykonywane są jednak z drewna klejonego, dzięki czemu są bardzo odporne zarówno na wilgoć, jak i wysokie temperatury. Producenci dodatkowo zabezpieczają je impregnatami, które uodparniają je na działanie czynników zewnętrznych.

Okna drewniane trzeba często konserwować

Dbanie o okna drewniane pod wieloma względami nie różni się od pielęgnacji okien plastikowych, czy aluminiowych. Tak samo bowiem wymagają, czyszczenia oraz regulacji i smarowania okuć. Wiele osób zniechęca się jednak do okien drewnianych z powodu konieczności okresowego odnawiania ich powłok malarskich. Tymczasem, jeśli ramy są utrzymywane w czystości i zabezpieczane impregnatami polecanymi przez producenta, pozostają w doskonałym stanie nawet przez 10 lat. Ich odnowienie nie wymaga zazwyczaj usuwania starych powłok malarskich. Jeśli profile nie mają uszkodzeń mechanicznych w postaci rys, których chcemy się pozbyć, nie musimy ich szlifować, wystarczy je zmatowić przed malowaniem. Możliwość odnowienia ram jest dużym plusem okien drewnianych. Po pomalowaniu wyglądają bowiem jak nowe. Przy tej okazji możemy także zmienić ich kolor, jeśli uznamy to za stosowne, np. gdy zmieniliśmy kolor elewacji i chcemy lepiej dopasować stolarkę okienną do jej aktualnego wyglądu. Przypomnijmy, że takiej możliwości nie ma ani w przypadku okien PVC, ani aluminiowych.

Białe okna plastikowe są trudne do utrzymania w czystości

Wiele osób obawia się, że promienie słoneczne czy brud gromadzący się na białych ramach okiennych z czasem spowoduje trudne do usunięcia przebarwienia. Jeśli będziemy jednak regularnie czyścić okna plastikowe, przy wykorzystaniu odpowiednich środków chemicznych, nie ma właściwie takiego ryzyka. Ważne jest, tylko to aby nie dopuszczać do silnego zabrudzenia. Wówczas pozbycie się zanieczyszczeń nie będzie wymagało szorowania i użycia agresywnych detergentów, które mogą sprawić, że powierzchnia profili stanie się porowata, przez co w przyszłości brud wniknie głębiej i trudniej będzie go usunąć. Jeśli zatem okna plastikowe są właściwie pielęgnowane, utrzymanie ich w czystości jest łatwe.

Konserwacja okien aluminiowych jest bardzo kłopotliwa

Okna drewniane i okna PVC są stosowane w budownictwie mieszkaniowym od dawna, dlatego większość osób wie, jak należy prawidłowo je czyścić, konserwować i regulować. Okna aluminiowe jeszcze jakiś czas temu stosowane były natomiast niemal wyłącznie w halach przemysłowych lub budynkach użyteczności publicznej, dlatego nie wszyscy wiedzą, że ich konserwacja nie wymaga żadnych specjalnych zabiegów. Dbanie o okna aluminiowe nie różni się zbytnio od pielęgnacji tych, wykonanych z drewna czy plastiku. Tak samo wymagają regularnego czyszczenia, regulacji i smarowania okuć. Jedyną różnicą jest powstrzymanie się od stosowania do ich czyszczenia agresywnych środków chemicznych, które mogłyby spowodować przebarwienia profili.

Okna aluminiowe mają słabą termoizolację

Jeszcze jakiś czas temu stolarka tego typu rzadko stosowana była w budynkach mieszkalnych. Ich profile przepuszczały bowiem dużo ciepła. Okna aluminiowe oraz okna drewniano-aluminiowe oferowane obecnie przez renomowanych producentów mają jednak doskonałe parametry termoizolacyjne. W zależności od zastosowanego pakietu szybowego mogą ograniczać straty ciepła wewnątrz pomieszczeń tak samo skutecznie, jak okna drewniane czy okna plastikowe.

Im większa liczba komór profili, tym wyższa termoizolacja okna

Przeglądając oferty producentów, szybko zauważymy, że jednym z najczęściej podawanych parametrów profili plastikowych jest liczba ich komór. Ogólnie rzecz ujmując, im jest ich więcej, tym lepiej. To, czy za ich liczbą pójdzie także poprawa określonych parametrów okna, takich jak np. lepszy współczynnik termoizolacyjności, czy wyższa dźwiękoszczelność i stabilność okna, zależy także od ich wielkość i grubość ich ścianek. Najlepiej wybrać profile najwyższej klasy A, ewentualnie B. W przypadku profili kasy C grubość ich ścianek jest jedynie deklaracją producenta, nie musi bowiem spełniać żadnych norm. Ważne są także wymiary samych komór, zbyt małe nie wpłyną bowiem na poprawę parametrów okna.

Okna PVC mogą wydzielać substancje szkodliwe dla zdrowia

Tworzywo, wykorzystywane do produkcji okien spełnia wymogi restrykcyjnych norm, dzięki czemu jest w pełni bezpieczne dla zdrowia domowników w trakcie codziennego użytkowania. PVC od lat stosowane jest także do produkcji opakowań, wykładzin, mebli, naczyń czy różnego rodzaju środków medycznych. Szkodliwe dla człowieka substancje, okna plastikowe wydzielają jedynie pod wpływem ognia, są one jednak trudnopalne i samogasnące. Po demontażu należy przekazań je do recyklingu.